Serwis informacyjny
MMR Energy System od USNC przejęty przez NANO Nuclear
Data dodania: wtorek, 21 stycznia 2025, autor: nuclear.pl
Ultra Safe Nuclear Corporation sprzedało spółce NANO Nuclear Inc. prawa intelektualne do koncepcji swojego reaktora HTGR. Transakcja obejmuje także prawa do Pylon Transportable Reactor oraz umowy i współprace związane z projektami Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC).
Ultra Safe Nuclear Corporation rozwijała typoszereg reaktorów HTGR o mocy cieplnej do 50 MW o nazwie MMR Energy System. Prowadziła w tym celu prace przedlicencyjne w Kanadzie, gdzie reaktor taki miał powstać w Chalk River Laboratories. Spółka deklarowała, że komercyjny reaktor miałby zostać uruchomiony w roku 2027 – jednocześnie nie uzyskała ani pozwolenia środowiskowego ani pozwolenia na budowę.
USNC deklarowało też zainteresowanie budową reaktora na kampusie Uniwersytetu Illinois oraz w Idaho, obiekty te o mocy cieplnej 15 MW i elektrycznej 5 MW miały powstać do roku 2026.
Spółka zaznaczyła też swoją obecność w Polsce – w marcu 2023 roku podpisała list intencyjny z Grupą Azoty Police oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. List dotyczył budowy w Policach badawczego reaktora modułowego czwartej generacji. Miał to być obiekt "szkoleniowy, badawczy i testowy" podłączony do infrastruktury energetycznej Grupy Azoty Police.
Transakcja sprzedaży praw do wspomnianych technologii opiewała na 85 milionów dolarów i zapewne miała związek z zeszłorocznym wnioskiem o upadłość układową złożonym przez Ultra Safe Nuclear Corporation. Szacowane zobowiązania spółki w chwili upadłości określano jako 50–100 milionów dolarów.
Reaktor znany uprzednio jako MMR Energy System otrzymał teraz nazwę KRONOS i wraz z Pylonem dołączył do portfolio koncepcji rozwijanych przez NANO – ZEUS oraz ODIN. Spółka NANO nie przedstawia informacji technicznych na temat żadnego z nich, choć na jej stronach internetowych można znaleźć ich wizualizacje. Mają być to reaktory nie tylko do zastosowań na Ziemi, ale też w kosmosie.
W sierpniu 2024 NANO Nuclear podpisało umowę z Rwandyjską Radą ds. Energii Atomowej (Rwanda Atomic Energy Board).
— Ta umowa ramowa między NANO Nuclear a Rwanda Atomic Energy Board zapoczątkuje w kraju nową erę innowacji w dziedzinie energetyki jądrowej. Jest ona również istotnym punktem odniesienia dla Republiki Rwandy i pokazuje społeczności międzynarodowej ambicje państwa, by stać się liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii jądrowych — powiedział Lassina Zerbo, prezes jednego z ciał doradczych NANO.
Roczne wydatki budżetowe Rwandy wynoszą ok. czterech miliardów dolarów. To niewielkie afrykańskie państwo cieszy się ostatnio znaczną popularnością wśród jądrowych start-upów – podobną umowę z rządem Rwandy podpisała w sierpniu 2023 roku spółka Dual Fluid.
fot. NANO Energy