Serwis informacyjny

Projekt BWRX-300 przeszedł pierwszy etap procedury GDA w Wielkiej Brytanii

Data dodania: piątek, 20 grudnia 2024, autor: nuclear.pl

Projekt małego modułowego reaktora wrzącego BWRX-300, opracowany przez firmę GE-Hitachi Nuclear Energy, przeszedł pierwszy etap ogólnej oceny projektu GDA (ang. Generic Design Assessment) w Wielkiej Brytanii.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Pierwszy etap procedury GDA miał charakter przygotowawczo-wstępny i trwał 12 miesięcy. Etap ten obejmuje dyskusje na linii dostawca technologii–dozór jądrowy mające na celu zapewnienie pełnego zrozumienia wymagań i procesów, które zostaną zastosowane a także ustalenie zakresu prac na kolejnych etapach oraz dodatkowe informacje, jakie będą musieli przekazać wnioskodawcy.

Etap 2 to pierwszy etap merytorycznej oceny technicznej, w której organy regulacyjne ocenią zasadniczą przydatność projektu BWRX-300 do wdrożenia w Anglii i Walii. Koncentruje się na podstawach projektu związanych z ochroną środowiska. Obejmuje ocenę metodologii, podejść, kodeksów, standardów i filozofii stosowanych przez podmiot odpowiedzialny w celu uzasadnienia swoich argumentów środowiskowych. Zakończenie 2. etapu zaplanowano na grudzień 2025 roku

Po nich następuje etap 3, który obejmuje dokładną ocenę technologii oraz etap 4, który ocenia szczegółowy projekt obiektu jądrowego oraz zasady BJiOR, jednak GE-Hitachi aplikowało jedynie do dwóch pierwszych etapów GDA. W związku z tym brytyjskie organy regulacyjne nie będą wystawiać dla projektu dokumentów Potwierdzenia Zaakceptowania Projektu DAC (ang. Design Acceptance Confirmation) przez ONR i Oświadczenia o Zaakceptowaniu Projektu SoDA (ang. Statement of Design Acceptability) przez EA.

Jeśli kiedykolwiek pojawi się kwestia faktycznej możliwości budowy bloków BWRX-300 w Anglii i Walii, wówczas GE-Hitachi może ubiegać się o udział w 3. etapie procesu GDA w celu uzyskania dokumentów DAC i SoDA. Alternatywną opcją w tym przypadku byłby wniosek o rozpatrzenie konkretnego projektu budowy BWRX-300 złożony przez właściciela terenu lub organizację eksploatującą.


Podziel się z innymi


Komentarze