Serwis informacyjny

Vattenfall dziękuje szwedzkiemu rządowi za raport na temat finansowania EJ

Data dodania: środa, 21 sierpnia 2024, autor: nuclear.pl

Vattenfall dziękuje szwedzkiemu rządowi za raport na temat finansowania atomu, ale z zastrzeżeniami i prosi o więcej szczegółów. Nawiązuje też spółdzielcze partnerstwo.

Wczoraj donosiliśmy o publikacji szwedzkiego rządowego raportu na temat finansowania nowego atomu w tym kraju. Określa on, że budowa czterech nowych reaktorów w Szwecji może kosztować 400 miliardów koron (ok. 150 mld złotych) i miałaby zostać sfinansowana tanim państwowym kredytem w wysokości 75% tej kwoty, resztę mieliby dołożyć inwestorzy, a ich ryzyko zostałoby zabezpieczone kontraktem różnicowym.

W notatce prasowej odnoszącej się do raportu Vatrenfall z zadowoleniem przyjął propozycję podzialu ryzyk inwestycyjnych pomiędzy państwo, a bezpośredniego inwestora, w szczególności określając że jego zdaniem zostały dobrze zidentyfikowane. Są to: ryzyko projektowe, ryzyko rynkowe, ryzyko regulacyjne i ryzyko związane z samym programem jądrowym. Określa jednak, że zbyt wcześnie jest na określenie ceny realizacji kontraktu różnicowego i powinna ona zostać dotarta w toku negocjacji kontraktu na budowę.

Vattenfall napisał też, że nie jest jasne, w jaki sposób zaproponowany model adresuje ryzyka związane z potencjalnymi opóźnieniami na budowie elektrowni. Spółka podkreśliła, że pierwsze reaktory z serii z pewnością będą droższe od kolejnych i państwo musi odegrać ważną rolę w toku inwestycji. Zdaniem inwestora nie określono też, w jaki sposób państwo zagwarantuje, że faktycznie zrealizowano budowę całej, okreśłonej przez rząd mocy 4–6 GW, a ma to kluczowe znaczeniedla kosztów pobocznych, takich jak te związane np. z budową finalnego składowiska odpadów promieniotwórczych.

Jednocześńie Vattenfall poinformował o nawiązaniu wstępnego partnerstwa ze związkiem przemysłowym Industrikraft, który skupia Alfa Laval, Boliden, SKF, Stora Enso i Volvo Group, a więc energochłonne spółki przemysłu ciężkiego. Na mocy porozumienia zbadane mają zostać warunki potencjalnej współpracy dotyczącej finansowania i budowy mocy jądrowych.

W opinii redakcji wydaje się, że współpraca mogłaby przyjąć formę zbliżoną do fińskiego modelu Mankala. Model Mankala to fińska spółdzielcza forma finansowania projektów energetycznych, gdzie firmy z przemysłu energochłonnego wspólnie inwestują w elektrownie, aby uzyskać energię po kosztach produkcji. Spółki Mankala działają bez zysków i dywidend, a cała wyprodukowana energia jest rozdzielana między udziałowców, gwarantując im stabilne i przewidywalne koszty energii.

Wczoraj, także w Polsce pojawił się news o finansowaniu rodzimego atomu – do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafiła propozycja dokapitalizowania Polskich Elektrowni Jądrowych kwotą 60 mld złotych. Jednocześnie nadal nieznane są jakiekolwiek szczegóły dotyczące modelu finansowania i finalnej kwoty inwestycji. WIadomo tylko, że wybrano odwrotny stosunek kapitału własnego do obcego – ma to być 30/70%. Nie są znane warunki pozyskiwania tego ostatniego, a wpłyną one znacząco na finalny koszt inwestycji.

Na ilustracji bloki 3 i 4 EJ Ringhals należącej do Vattenfall, fot. Tubaist, CC BY-SA 3.0


Podziel się z innymi


Komentarze