Serwis informacyjny
Firmy z 11 krajów europejskich łączą siły, aby pracować nad rozwojem małego reaktora BWRX-300 w UE
Data dodania: niedziela, 28 lipca 2024, autor: nuclear.pl
Jak poinformował Orlen Synthos Green Energy firma wraz z 17 firmami z 10 państw członkowskich UE i Norwegii złożyli wniosek do Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR o utworzenie specjalnej grupy roboczej.
Komisja Europejska ustanowiła w lutym tego roku Sojusz Przemysłowy na rzecz małych reaktorów modułowych SMR, którego celem jest ułatwienie i przyspieszenie rozwoju, demonstracji i wdrożenia tej technologii w UE na początku lat 30-tych. Sojusz działa za pośrednictwem grup roboczych w celu poprawy warunków sprzyjających rozwojowi i wdrażaniu SMR-ów, w tym odbudowy łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej. Działania mają na celu wspieranie konkretnych projektów SMR i przyspieszenie ich wdrożenia na rynku europejskim.
Wniosek o utworzenie grupy roboczej przygotowany został przez OSGE we współpracy z GE Hitachi – twórcą technologii BWRX-300 oraz z 16 partnerami, którzy są zainteresowani rozwojem lub uczestnictwem w procesie rozwoju BWRX-300 w Europie na różnych płaszczyznach. Wszyscy mają wieloletnie doświadczenie na rynku energetycznym, działając jako deweloperzy, koncerny energetyczne, firmy projektowe i inżynieryjne z kompetencjami do budowy niezbędnego łańcucha dostaw.
- BWRX-300 nie tylko ma potencjał, aby być pierwszym reaktorem SMR, który powstanie w UE, ale także stwarza europejskim firmom możliwości znacznego udziału w budowie, z produkcją kluczowych komponentów na terenie Unii włącznie. Dedykowana grupa robocza skupiająca 18 firm potwierdza duże zainteresowanie technologią BWRX-300 ze strony europejskich podmiotów - powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.
Grupa robocza ma na celu koordynację i przyspieszenie wysiłków na rzecz budowy reaktorów SMR BWRX-300 zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy przez członków Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR w różnych państwach członkowskich UE. Cele szczegółowe obejmują szerokie spektrum zagadnień, w szczególności: standaryzację procesu licencjonowania technologii w krajach UE; maksymalizację udziału dostawców z UE w łańcuchu dostaw (wspólny rozwój solidnego europejskiego łańcucha dostaw), w tym przygotowanie do produkcji paliwa jądrowego; budowanie niezbędnych kompetencji, przygotowanie kadr czy stworzenie odpowiedniego systemu wsparcia dla tego typu inwestycji.
- Współpraca międzynarodowa jest kluczem do pomyślnego wdrożenia nowych technologii jądrowych - powiedział Sean Sexstone, wiceprezes wykonawczy ds. zaawansowanych technologii jądrowych w GEH. - Firmy tworzące grupę roboczą skupiającą się na BWRX-300 wnoszą szereg doświadczeń oraz wiedzę, co pomoże przyspieszyć rozwój naszej technologii SMR w UE i na całym świecie - dodał.