Serwis informacyjny

Fukushima: zakończył się szósty etap wypuszczania oczyszczonej wody do morza

Data dodania: środa, 5 czerwca 2024, autor: nuclear.pl

Tokyo Electric Power, operator japońskiej Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daichi, poinformował iż zakończył szósty etap wypuszczania do morza wody oczyszczonej metodą ALPS.

Był to drugi zrzut wody w roku podatkowym 2024 rozpoczętym 1 kwietnia. W etapie tym, podobnie jak poprzednio, spuszczono ok. 7,8 tys. ton wody partiami nieprzekraczającymi 500 ton na dobę. Do tej pory ze zbiorników zbudowanych na terenie elektrowni wypuszczono już 45,8 tys. ton oczyszczonej wody. W tym roku finansowym TEPCO planuje wypuścić łącznie około 54 600 ton wody w siedmiu zrzutach.

Obecnie na terenie elektrowni jądrowej zgromadzono ponad 1,34 mln ton wody. W związku z tym rząd japoński w kwietniu 2021 roku ogłosił decyzję o stopniowym odprowadzaniu oczyszczonej wody do oceanu. Operacja ta została zaplanowana na 30-40 lat. Woda jest oczyszczona, ale nadal zawiera tryt, którego nie można usunąć.

Przed spuszczeniem do oceanu, woda jest rozcieńczana wodą morską w stosunku jeden do stu, tak aby zawartość trytu w wodzie nie przekraczała jednej czterdziestej normy bezpieczeństwa ustanowionej przez Międzynarodową Komisję Ochrony Radiologicznej i rząd Japonii oraz do jednej siódmej dopuszczalnej normy dla wody pitnej określonej przez Światową Organizację Zdrowia.

W tym celu zbudowano również podwodny tunel o długości 1 kilometra, który zapobiega mieszaniu się oczyszczonej wody z wodą służącą do jej rozcieńczania.


Podziel się z innymi


Komentarze