Serwis informacyjny

ŚGP Industria z pozytywną opinią ABW

Data dodania: poniedziałek, 22 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria poinformowała dziś, że dla planowanej przez tę firmę inwestycji polegającej na budowie jądrowego bloku energetycznego 18 kwietnia b.r. pozytywną opinię wydał Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Opinia ABW jest obowiązkowym elementem procesu wydawania decyzji zasadniczej dla każdej inwestycji w obiekt energetyki jądrowej w Polsce.

ŚGP Industria planuje inwestycję w energetykę jądrową realizować przy pomocy technologii Rolls-Royce SMR. Jest to konstrukcja kreatywnie rozwijająca tradycyjną definicję SMR-ów wykorzystywaną przez MAEA, mówiącą o reaktorach dla bloków o mocy maksymalnie 300 MWe – bloki RR SMR mają bowiem mieć moc aż 470 MWe netto. Instalacje mają być wyposażone w reaktory wodne ciśnieniowe w tradycyjnej konfiguracji, z trzema pętlami obiegu chłodzenia. ŚGP Industria informowała o wyborze tej technologii jesienią ubiegłego roku.

Jak wskazuje fragment opinii Szefa ABW opublikowany na twitterowym koncie ŚGP Industria, procedowany wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dotyczy instalacji z dwoma blokami RR SMR o łącznej mocy 940 MWe.

Do tej pory nie została natomiast publicznie podana lokalizacja obiektu. Przypomnijmy, ze we wniosku – i w samej decyzji zasadniczej – musi być określona gmina, w jakiej inwestycja miałaby powstać, ale nie jest wskazywane konkretne miejsce na terenie tej gminy.

Na ilustracji fragment postanowienia Szefa ABW opublikowany przez ŚGP Industria w portalu X (d. Twitter)


Podziel się z innymi


Komentarze