Serwis informacyjny

Uruchomienie japońskiego bloku Onagawa-2 przesunięte na wrzesień

Data dodania: środa, 21 lutego 2024, autor: nuclear.pl

Tohoku Electric Power Company, operator Elektrowni Jądrowej Onagawa w północno-wschodniej prefekturze Miyagi w Japonii poinformował o przesunięciu planowanego na maj uruchomienia bloku nr 2. Ponowne podłączenie do sieci bloku BWR jest planowane obecnie na wrzesień.

W Elektrowni Jądrowej Onagawa do 2011 roku pracowały trzy bloki z reaktorami BWR o łącznej mocy elektrycznej 2170 MW. Pierwszy z nich, ze starszym reaktorem BWR-4 został trwale wyłączony z eksploatacji, natomiast o zezwolenie na ponowne uruchomienie dwóch nowszych z reaktorami BWR-5 operator stara się od 2013 roku.

Tohoku Electric Power Company otrzymało zgodę od Murai Yoshihiro, gubernatora prefektury Miyagi, na ponowne uruchomienie drugiego bloku w listopadzie 2020 roku, wcześniej swoją zgodę wydał też japoński dozór jądrowy. Modernizacje po awarii w Fukushimie objęły m.in budowę falochronu o wysokości 29 metrów i długości 800 m oraz nowe instalacje przeciwpożarowe.

Obecnie w Japonii pracuje 12 bloków o łącznej mocy 11 046 MWe, na restart – poza Onagawa-2 – oczekują jeszcze bloki 5 i 6 Elektrowni Jądrowej Kashiwazaki-Kariwa z reaktorami ABWR, Tokai-2 (BWR-5) oraz Shimane-2 (BWR-5).

Oznacza to, że w najbliższych latach w Japonii będzie pracować 17 z 54 bloków jądrowych, które pracowały przed awarią w Fukushimie.

fot. Nekosuki600, CC BY-SA 3.0


Podziel się z innymi


Komentarze