Serwis informacyjny

Francja przygotowuje się do przedłużenia pracy 20 bloków klasy P4 i P'4

Data dodania: niedziela, 28 stycznia 2024, autor: nuclear.pl

We Francji 20 bloków jądrowych o jednostkowej mocy 1300 MWe zbliża się nieuchronnie do czterdziestoletniego okresu eksploatacji. W związku z tym w najbliższych latach przejdą one przeglądy bezpieczeństwa i modernizacje.

Chodzi o bloki jądrowe z reaktorami P4 i P'4, które rozpoczęły pracę w latach 1984–1993. Przygotowania do przeglądów trwają od 2017 roku, kiedy francuski dozór jądrowy ASN rozpoczął dialog techniczny w tej sprawie z EDF, które jest operatorem wszystkich tych elektrowni. Właściwy przegląd bezpieczeństwa rozpocznie się w 2027 roku i potrwa do 2035, obejmie przede wszystkim działanie systemów awaryjnych.

Dodatkowo w reaktorach przeprowadzone zostaną modernizacje obejmujące m.in instalację rezerwowego ujścia ciepła powyłączeniowego, dodatkowy układ awaryjnego chłodzenia rdzenia, zapasowe układy zasilania w wodę chłodzącą oraz dodatkowe agregaty pompowe i stacje zasilania.

Przegląd i modernizacje jeszcze bardziej podniosą poziom bezpieczeństwa reaktorów P4 i P'4, według słów dozoru jądrowego ma być on podobny do obecnie budowanych reaktorów.

Na ilustracji mapa Francji z zaznaczonymi lokalizacjami bloków jądrowych 1300 MW, fot. ASN


Podziel się z innymi


Komentarze