Serwis informacyjny

Firmy jądrowe EDF, KHNP i Westinghouse opracują studia wykonalności budowy swoich reaktorów w Holandii

Data dodania: piątek, 15 grudnia 2023, autor: nuclear.pl

Prace zostaną wykonane na podstawie porozumień podpisanych ze spółkami przez holenderskie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu. Każde ze studiów będzie wstępnym etapem zmierzającym do wyłonienia dostawcy technologii bloków jądrowych, których budowa miałaby się zacząć w 2028 roku w Borselle.

Elektrownia jądrowa Borssele w Holandii, fot. EPZ
Elektrownia jądrowa Borssele w Holandii, fot. EPZ

Według wcześniejszych zapowiedzi w Borselle miałyby powstać dwa bloki jądrowe o mocy co najmniej 1000 MW każdy. Jak zaznacza holenderski minister Rob Jetten odpowiedzialny za projekt, budowa każdego z bloków może pochłonąć 5,6 miliarda euro (nie licząc kosztu kapitału), dlatego nie może być finansowana wyłącznie z rynku energii.

Jednocześnie holenderski rząd zapowiedział przedłużenie pracy swojego jedynego bloku jądrowego, który obecnie pracuje w Borselle. Znajduje się tam blok jądrowy o mocy elektrycznej 515 MW, pracuje w nim reaktor wodny ciśnieniowy projektu niemieckiego Kraftwerk Union (KWU), za wykonanie elementów ciśnieniowych odpowiadało Maschinenbau-AG Balcke.

Reaktor został uruchomiony w 1973 roku, pierwotnie miał pracować do 2033 roku, obecnie trwają studia wykonalności, które określą sposób przedłużenia jego pracy.


Podziel się z innymi


Komentarze