Serwis informacyjny

Eiffage wykonawcą robót budowlanych nowych francuskich bloków EPR2

Data dodania: wtorek, 21 listopada 2023, autor: nuclear.pl

17 listopada francuska firma budowlana Eiffage poinformowała o podpisaniu z koncernem EDF umowy na prace budowlane dla nowych bloków jądrowych. Wartość kontraktu ma przekroczyć 4 mld euro.

Prace realizować będzie spółka Eiffage Génie Civil a dotyczyć one będą dwóch pierwszych bloków z reaktorami EPR2. Mają one powstać w Elektrowni Jądrowej Penly. Umowa została zawarta w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia prowadzonego od trzech lat i obejmuje ona 69 konstrukcji budowlanych.

Jak informuje Eiffage, prace przygotowawcze na placu budowy nowych jednostek powinny rozpocząć się w połowie 2024, po uzyskaniu przez EDF stosownych pozwoleń i zezwoleń. Objęte umową pracę obejmują m.in. główne budynki nowych bloków: reaktorownie i maszynownie.

Elektrownia Jądrowa Penly wybudowana została w latach 80. i składa się obecnie z dwóch bloków z reaktorami typu P4 o mocy po 1382 MW brutto. Położony w północno-wschodniej Normandii obiekt został po raz pierwszy wskazany jako miejsce powstania kolejnego reaktora EPR już w 2009 roku; projekt miał być realizowany wspólnie przez EDF i GDF Suez, a realizacja miała się rozpocząć w 2012 roku. Jednakże w 2010 GDF Suez wycofał się z projektu, a następnie – po katastrofie w Fukushimie – plany budowy zostały najpierw odroczone, a następnie – w 2013 roku – anulowane.

Do koncepcji budowy kolejnych reaktorów EPR we Francji EDF powrócił w 2019 roku i Penly stała się jedną z naturalnych potencjalnych lokalizacji. W lutym 2022 roku prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił nowy plan budowy co najmniej sześciu nowych bloków jądrowych. W czerwcu bieżącego roku francuski koncern ogłosił oficjalnie rozpoczęcie procesu uzyskiwania pozwoleń i zezwoleń na budowę dwóch pierwszych jednostek w Penly, według zmodyfikowanego projektu EPR2. Instalacje te mają być w stosunku do oryginalnych EPR uproszczone w sposób ułatwiający realizację, bez wątpienia na podstawie doświadczeń w realizacji poprzednich instalacji. Według obecnych planów budowa w rozumieniu realizacji obiektu energetyki jądrowej ma się rozpocząć około roku 2027.

Na zdjęciu Elektrownia Jądrowa Penly, fot. Remi Mathis via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Podziel się z innymi


Komentarze