Serwis informacyjny

Rząd Bułgarii zapowiedział definitywny koniec Belene

Data dodania: poniedziałek, 16 października 2023, autor: nuclear.pl

Rząd Bułgarii zapowiedział definitywny koniec projektu jądrowego w tamtejszym Belene. Jest to zmiana decyzji poprzedniego rządu, który zapowiedział kontynuowanie projektu.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP
Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP

Nie jest to nic nowego, budowa Elektrowni Jądrowej Belene pojawia się i znika z polityki energetycznej Bułgarii w zależności od konfiguracji koalicji rządzącej. Sam projekt rozpoczęto w 1987 roku i po ukończeniu w ok 40% porzucono w 1990 roku z powodu braku funduszy.

Miały tam powstać dwa reaktory WWER-1000 W-320. Pomysł ich ukończenia powrócił w roku 2003 po wyłączeniu czterech najstarszych reaktorów Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Samą budowę wznowiono w 2008 roku, a reaktory miały zostać zmodernizowane do standardu WWER-1000 AES-92.

Budowę ponownie przerwano w 2013 roku po zmianie rządu, pomimo zamówienia wielu nowych komponentów za ok 500 milionów ówczesnych euro, co zakończyło się sprawą w sądzie wygraną przez ich wykonawcę – rosyjski Atomstroyexport. W zależności od tego kto rządził w wyniku zwycięstwa w jakże częstych w Bułgarii wyborach, losy projektu zmieniały się, jednakże nie wznowiono nigdy prac.

Na mocy decyzji poprzedniego rządu w styczniu 2023, państwowa Nacjonalna Elektriczeska Kompania (NEK) miała wybrać inwestora strategicznego projektu, proces jego wyboru przerwała zmiana rządu po kwietniowych wyborach. Według doniesień prasowych Belene miało być budowane przez francuski EDF. Obecnie trwają rozmowy związane z przekazaniem rosyjskich komponentów EJ Belene wyprodukowanych w pierwszej dekadzie XXI wieku na Ukrainę. Czas pokaże co przyniesie kolejna zmiana rządu.

Jednocześnie na stole cały czas jest budowa dwóch nowych bloków w EJ Kozłoduj, w czerwcu na mocy umowy z Westinghouse Electric Company rozpoczęto związane z tym studium wykonalności. Obecnie w EJ Kozłoduj pracują dwa bloki z rosyjskimi reaktorami WWER-1000 W-320.


Podziel się z innymi


Komentarze