Serwis informacyjny

ORLEN Synthos Green Energy z finansowaniem z projektu Phoenix

Data dodania: czwartek, 7 września 2023, autor: nuclear.pl

ORLEN Synthos Green Energy poinformował dziś, że otrzyma finansowanie od amerykańskiego Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów w Polsce.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Finansowanie pochodzi z Projektu Phoenix, którego celem jest wspieranie rozwoju SMR-ów w Europie Centralnej, w szczególności projektów budowy małych reaktorów jądrowych w lokalizacjach związanych z energetyką konwencjonalną. „Phoenix” sfinansuje przygotowania studiów wykonalności projektu. W ramach programu fundusze otrzymają Polska, Czechy i Słowacja.

- Wczoraj miałem przyjemność ogłosić wsparcie rządu Stanów Zjednoczonych na realizację studiów wykonalności dla SMR-ów w ramach Projektu Phoenix: wsparcie trafi do Czech, Słowacji i Polski. Uruchomiliśmy ten projekt podczas COP27. Będziemy finansowo wspierać studia wykonalności, bo chcemy pomóc przeprowadzić transformację energetyczną od węgla do SMR-ów. Bardzo poważnie traktujemy rolę energii jądrowej w transformacji energetycznej. Wszyscy jesteśmy świadomi, że nie da się bez tego osiągnąć zerowej emisji. To wielkie wyzwanie przed którym stoi ludzkość – powiedział podczas wystąpienia w Bukareszcie John Kerry, Specjalny Wysłannik Prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. Klimatu.

- Bardzo dziękujemy Departamentowi Stanu i Departamentowi Energii za wsparcie naszych działań i wybór do Projektu Phoenix. Transformacja energetyczna Polski powinna przebiegać w oparciu o amerykańskie technologie jądrowe, w szczególności o sprawdzoną technologię BWRX-300 opracowaną przez firmę GE Hitachi. Dzięki włączeniu w Projekt Phoenix możemy znacząco przyspieszyć nasze działania – mówi Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.

Projekt Phoenix to inicjatywa rządu Stanów Zjednoczonych mająca na celu wsparcie procesu przechodzenia w Europie z energetyki opartej na paliwach kopalnych na reaktory SMR przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych miejsc pracy poprzez przekwalifikowanie pracowników. Projekt Phoenix zapewnia bezpośrednie wsparcie finansowe ze strony rządu Stanów Zjednoczonych na opracowanie studiów wykonalności dla wybranych technologii SMR. Finansowane mogą być również działania wspierające cele bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

OSGE wskazało Ostrołękę, jako projekt na wsparcie którego w pierwszej kolejności zostałyby przeznaczone pozyskane fundusze.

To kolejne już wsparcie od amerykańskiego rządu dla OSGE. W kwietniu tego roku EXIM Bank i U.S. International Development Finance Corporation (U.S. DFC) ogłosiły możliwość wsparcia kwotą do 4 mld dolarów projektu budowy pierwszych reaktorów BWRX-300 w Polsce. Zaangażowanie EXIM i DFC ogłosił Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński podczas uroczystości z udziałem m.in. przedstawicieli amerykańskiego Kongresu z przewodniczącą Komisji Energii i Handlu Cathy McMorris Rodgers. EXIM i DFC to rządowe instytucje finansujące rozwój amerykańskiej gospodarki i ekspansję amerykańskich przedsiębiorstw.


Podziel się z innymi


Komentarze