Serwis informacyjny
Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Data dodania: wtorek, 6 czerwca 2023, autor: nuclear.pl
Zniszczenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce nie wpływa na bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZAES) w Enerhodarze.
Wszystkie sześć reaktorów jest wyłączone co najmniej od 13 września 2022 roku, co oznacza że wypalone paliwo w ich rdzeniach generuje znikomą ilość ciepła (do 800 kWt na rdzeń) w porównaniu do mocy znamionowej (3000 MWt na rdzeń) – około ćwierć promila.
Taką ilość ciepła można bezpiecznie odprowadzić wykorzystując znikomą ilość wody ze stawu chłodzącego zlokalizowanego w Zbiorniku Kachowskim. Sam staw ma objętość 47 mln m3 i jest w stanie zapewnić chłodzenie tak dlugo wyłączonej elektrowni przez bardzo długi czas. Po jego opróżnieniu nie będzie stanowiło problemu napełnianie go np. za pomocą motopompy.
Długofalowo zniszczenie Zapory Kachowskiej spowoduje jednak niemal całkowite opróżnienia Zbiornika Kachowskiego i spadek poziomu lustra wody z ok. 16,5 metra do 10 metrów, a minimalny poziom przy któym można uzupełniać wodę w stawie chłodzącym to 12,7 metra. Oznacza to, że bez przebudowy układu czerpania wody chłodzącej ze zbiornika do stawu chłodzącego, nie da się ponownie uruchomić elektrowni.
Na zdjęciu Zaporoska Elektrownia Jądrowa