Serwis informacyjny

Westinghouse ogłasza projekt swojego SMR'a AP300

Data dodania: piątek, 5 maja 2023, autor: nuclear.pl

Amerykańska firma Westinghouse Nuclear dostarczająca obecnie reaktor wodny ciśnieniowy AP1000 oraz rozwiająca projekt mikro-reaktora eVinci o mocy 5 MWe poinformowała w czwartek, ze zachęcona sukcesem m.in. reaktorów BWRX-300 bedzie oferować również swój własny mały modułowy reaktor AP300.

Blok AP300, bo tak nazywa się rozwiązanie, ma mieć moc 300 MWe i w dużej części opierać się na rozwiązaniach z dużego reaktora modułowego AP1000. Dzieli z nim zwłaszcza wszystkie pasywne, opracowane przez Westinghouse, układy bezpieczeństwa, takie jak stalowa obudowa bezpieczeństwa stanowiąca awaryjne ujście ciepła oraz chłodzenie awaryjne poprzez zbiornik zapasu do przeładunku paliwa.

Co ciekawe AP1000 powstał jako większa wersja opracowanego wcześniej AP600, który nie znalazł nabywców ze względu m.in. na swoją moc. AP300 weźmie zapewne z AP600 wytwornice pary – co ciekawe zastosowano niespotykane dotychczas rozwiązanie jednopętlowe, tzn. z jedną wytwornicą pary, być może zaczerpnięty zostanie też z niego dokładny kształt obudowy bezpieczeństwa.

Nie jest znana fizyczna wielkośc bloku. Jak wiadomo w USA nie przyjęło się stosowanie układu SI, dowiedzieliśmy się więc jedynie że "AP300 zajmie około 1/4 powierzchni boiska piłkarskiego" (przy czym najprawdopodobniej nie wliczono do tego maszynowni). W praktyce może się okazać, że fizyczną wielkością będzie odpowiadał wcześniejszemu AP600. Tak się bowiem składa, że choć SMR mają mniejszą moc od swoich wielkoskalowych kuzynów, to wbrew obiegowej opinii nie zajmują mniej miejsca.

- Wprowadzenie na rynek AP300 SMR dopełnia portfolio technologii reaktorów Westinghouse, umożliwiając nam zaspokojenie wszystkich potrzeb naszych klientów na całym świecie, z jasną wizją harmonogramu dostaw i kosztów - powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.

Westinghouse ponadto poinformował, że jego technologia to pierwszy SMR oparty na jedynym działającej instalacji i ma korzystać z projektu wykorzystującego technologię generacji III+, która uzyskała już zatwierdzenie dozorów jądrowych w USA, Wielkiej Brytanii i Chinach, a także jest zgodna z wymaganiami europejskich operatorów.

Harmonogram prac przewiduje, pozyskanie licencji amerykańskiej Komisję Dozoru Jądrowego US NRC do 2027 roku, a następnie trzy lata na uzyskanie zezwoleń dla poszczególnych lokalizacji i dalsze trzy lata na budowę, co oznacza, że ​​za 10 lat pierwszy AP300 może dostarczyć energię elektryczną do sieci.

W poprzednich latach Westinghouse pracował już nad koncepcjami rozwoju SMR-ów: na przelomie stuleci w ramch międzynarodowego parterstwa IRIS rozwijano projekt reaktora IRIS o mocy elektrycznej 335 MW zmniejszonej później do 100 MW, później oracowano nad wersją Westinghouse SMR o mocy cieplnej 800 MWt dla bloku energetycznego o mocy 225 MWe.

Na zdjęciu wizualizacja bloku AP300, fot. Westinghouse


Podziel się z innymi


Komentarze