Serwis informacyjny

Wojciech Dąbrowski w Korei: Energetyka jądrowa ważnym elementem polskiej ścieżki transformacji

Data dodania: piątek, 28 kwietnia 2023, autor: nuclear.pl

- Elektrownia jądrowa w regionie konińskim będzie zapewniać stabilne dostawy taniej i czystej energii, zastępując wygaszane źródła węglowe - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas otwarcia sesji plenarnej pt. „Polityka energetyki jądrowej na rzecz neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwa energetycznego” w trakcie międzynarodowej konferencji ICAPP, która odbyła się w Gyeongju w Korei Południowej.

W spotkaniu poświęconym dyskusji o obecnych i przyszłych kierunkach i potrzebach rozwoju energetyki jądrowej, wzięli udział przedstawiciele najważniejszych światowych firm i instytucji związanych z energetyką jądrową, w tym m.in. z Korei Południowej, USA, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W trakcie wizyty w Korei Prezes Wojciech Dąbrowski spotkał się także z koreańskimi partnerami z KHNP w związku z realizacją wspólnego projektu budowy elektrowni jądrowej . Rozmowa z Whang Joo-ho, prezesem KHNP, była okazją do przedyskutowania kolejnych kroków w realizowanym projekcie, w tym planowanych studium wykonalności, badań terenu lokalizacji oraz oceny oddziaływania na środowisko.

Prezes Dąbrowski poinformował KHNP o szczegółach powołania spółki „PGE PAK Energia Jądrowa S.A.”, która będzie partnerem dla koreańskiej firmy. Whang Joo-ho, prezes KHNP, podkreślił, że spółka przywiązuje bardzo dużą wagę do polsko-koreańskiego projektu. W realizację inwestycji jest już zaangażowanych ponad 100 osób z KHNP. Dodał również, że spółka ma pełne wsparcie rządu koreańskiego przy realizacji tej inwestycji.

- Docelowy miks energetyczny Polski będzie opierać się na zeroemisyjnych źródłach energii: OZE i energii jądrowej. Zgodnie z przyjętymi założeniami do 2040 r. ilość mocy zainstalowanych wszystkich źródeł energii elektrycznej w Polsce ulegnie podwojeniu do poziomu ok. 130 GW, a OZE i atom będą stanowić ok. 74 proc. mocy zainstalowanych i pokryją ok. 73 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Część tej energii będzie zapewniać elektrownia jądrowa w Koninie. Zgodnie z założeniami będzie ona dostarczać 22 TWh energii, co odpowiada 12 proc. dzisiejszego zapotrzebowania - dodał Wojciech Dąbrowski.

Wizyta prezesa zarządu PGE Wojciecha Dąbrowskiego na konferencji ICAPP była również okazją do spotkań biznesowych z przedstawicielami koreańskich spółek m.in. z przedstawicielami Grupy SK, która już prowadzi inwestycje w Polsce, budując w Stalowej Woli fabrykę folii miedzianej. Natomiast rozmowy z przedstawicielami Daewoo E&C oraz Doosan Heavy Industries dotyczyły doświadczenia tych spółek w realizacji budowy elektrowni jądrowych i możliwej współpracy z polskim przemysłem przy budowie elektrowni w Polsce.

W tym roku, odbywający się w dniach 24-27 kwietnia w Gyeongju w Korei Południowej, Międzynarodowy Kongres ICAPP połączony był z 38. coroczną konferencją Koreańskiej Energii Jądrowej oraz Międzynarodowymi Targami Energii Jądrowej INEX (International Nuclear Energy Expo).

Źródło informacji i zdjęcia: GK PGE


Podziel się z innymi


Komentarze