Serwis informacyjny

Powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa

Data dodania: czwartek, 13 kwietnia 2023, autor: nuclear.pl

Dziś w Pątnowie doszło do podpisania przez PGE Polską Grupę Energetyczną i ZE PAK statutu spółki PGE PAK Energia Jądrowa S.A., której celem i zadaniem będzie udział w planowanej realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce.

Elektrownia, budowana w oparciu o technologię reaktorów APR 1400, jest planowana jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa S.A. oraz koreańskiego KHNP. Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że w Pątnowie perspektywiczne jest posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW.

Jak podała spółka dwa reaktory APR 1400 mogłyby dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii, pokrywając ok. 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jest możliwe już w 2035 roku.

PGE PAK Energia Jądrowa ma za zadanie przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

PGE PAK Energia Jądrowa S.A., zgodnie z założeniami, będzie reprezentować polską stronę we wszystkich etapach projektu, w tym w trakcie realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych.

fot. GKPGE


Podziel się z innymi


Komentarze