Serwis informacyjny

Rolls-Royce SMR podpisał umowę o współpracy z Energoatomem

Data dodania: piątek, 24 marca 2023, autor: nuclear.pl

Brytyjka firma Rolls-Royce SMR poinformowała o podpisaniu umowy o współpracę z ukraińskim operatorem elektrowni jądrowych, firmą Energoatom. Celem, podpisana 20 marca 2023 roku, umowy jest współpraca w zakresie poszukiwania przyszłych możliwości wdrożenia reaktorów Rolls-Royce SMR na Ukrainie.

Zgodnie z dokumentem, Rolls-Royce SMR zobowiązuje się do wspierania odbudowy Ukrainy dzięki budowie małych elektrowni jądrowych, w oparciu o technologię SMR, z których każda jest w stanie wygenerować wystarczającą ilość bezemisyjnej energii elektrycznej, aby zasilić milion domów przez ponad 60 lat.

- Rząd Wielkiej Brytanii przewodził globalnym wysiłkom na rzecz wsparcia Ukrainy i jej narodu, to zaszczyt wspierać te wysiłki. Po raz pierwszy rozpoczęliśmy rozmowy z ukraińską firmą przed rosyjską inwazją, kiedy oni zobaczyli, w jaki sposób mogą skorzystać z floty SMR - powiedział Tom Samson, dyrektor generalny Rolls-Royce SMR.

- Dzięki suwerennej brytyjskiej technologii jądrowej możemy potencjalnie pomóc mieszkańcom Ukrainy w szybkiej odbudowie i przywróceniu bezpieczeństwa energetycznego i niezależności - dodał Samson.

- Współpraca między Energoatom i Rolls-Royce SMR osiągnęła nowy poziom. Dziś podpisaliśmy umowę, która pozwoli Ukrainie nie tylko rozpocząć po wojnie skuteczną odbudowę infrastruktury energetycznej, ale także stać się jednym z pierwszych krajów na świecie, które przyciągną w tym celu obiecujące technologie małych reaktorów modułowych - powiedział Petro Kotin, prezes Energoatomu, dodając że "Ukraina kontynuuje kurs na niezależność energetyczną, której nie można sobie wyobrazić bez zaawansowanych technologii jądrowych".

fot. Rolls-Royce SMR


Podziel się z innymi


Komentarze