Serwis informacyjny

NFOŚiGW i Orlen Synthos Green Energy będą współpracować przy budowie małych elektrowni jądrowych

Data dodania: poniedziałek, 20 marca 2023, autor: nuclear.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Orlen Synthos Green Energy podpisały w czwartek, 16 marca 2023 roku, umowę o współpracy w zakresie budowy w Polsce małych elektrowni jądrowych w oparciu o technologię reaktorów SMR.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Według zapowiedzi, w ramach współpracy, strony mają doprowadzić do przygotowania, budowy (w latach 2029-2036) i komercjalizacji elektrowni jądrowych o łącznej mocy około 10 GWe w oparciu o technologię reaktorów SMR BWRX-300 firmy GE Hitachi o mocy elektrycznej 300 MW i ciepłej 870 MW. Projektowany okres eksploatacji każdego bloku to 60 lat.

W tym celu strony porozumienia uzgodnią cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny projektu i harmonogram jego realizacji, biznesplan oraz postanowienia umowy inwestycyjnej. Wstępnie planuje się budowę elektrowni w 10 wytypowanych lokalizacjach.

Nie wiemy jak te plany ma się wobec zapowiedzi Prezesa Orlenu z końca stycznia br. że pierwszy blok SMR powstanie w Polsce do 2028 oraz że w 29 lokalizacjach powstanie łącznie 76 (a nawet 79) bloków jądrowych.

Jak czytamy w komunikacie prasowym NFOŚIGW pierwszy polski SMR ɓędzie korzystać z doświadczeń w procesie budowy podobnego reaktora w kanadyjskim Darlington. W tym miejscu również podchodzimy z pewnym sceptycyzmem, ponieważ projekt OPG w Darlington ma powstać do końca 2028 a jest jednak projektem daleko bardziej zaawansowanym, niż jakiekolwiek polskie plany.

Przede wszystkim, jak wielokrotnie informowaliśmy, projekt ten ma wybraną niekontrowersyjną lokalizację, dla której inwestor dysponuje zezwoleniem na wykorzystanie jej do realizacji nowego obiektu jądrowego.

Wreszcie warto pamiętać, że badania lokalizacyjne dla nowej inwestycji jądrowej to bardzo poważne przedsięwzięcie (wymagające także badania lokalizacji alternatywnych) i szybkie przeprowadzenie tego procesu to kolejny element, który musi wzbudzić wątpliwości specjalistów od energetyki jądrowej czy budownictwa energetycznego.


Podziel się z innymi


Komentarze