Serwis informacyjny

EDF prowadzi rozmowy z Kazachstanem w sprawie budowy elektrowni jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 27 lutego 2023, autor: nuclear.pl

Jak oświadczył w tym tygoniu w wywiadzie dla agencji Trend, przedstawiciel francuskiego koncernu energetycznego Électricité de France, firma prowadzi rozmowy z Kazachstanem w sprawie możliwosci budowy w tym kraju elektrowni jądrowej.

- Kazachstan i Francja mają bardzo długą historię partnerstwa i współpracy w szeroko pojętej energetyce jądrowej, w szczególności w zakresie handlu uranem. Możemy zaoferować wieloletnie doświadczenie oparte na projektowaniu, budowie i eksploatacji dużych reaktorów - poinformowała osoba związana z koncernem EDF.

Przedstawiciel EDF poinformował również o rozmowach między Vakisem Ramanim, wiceprezesem ds. międzynarodowego rozwoju nowych elektrowni jądrowych EDF, a Bułatem Akczulakowem, ministrem energii Kazachstanu i Zhandosem Nurmaganbetovem, wiceministrem energii Kazachstanu, na temat perspektyw współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej między Kazachstanem a Francją.

- Électricité de France rozważa warunki konieczne do wprowadzenia technologii EPR1200, która jest bardzo odpowiednia dla systemu elektroenergetycznego Kazachstanu - dodał przedstawiciel EDF.

Prowadzone rozmowy dotyczą propozycji budowy elektrowni jądrowej w drugiej z planowanych lokalizacji, ponieważ Kazachstan, rozważa również możliwość budowy z Rosatomem pierwszej elektrowni jądrowej we wsi Ulken w obwodzie ałmackim lub w mieście Kurczatow w obwodzie wschodniokazachstańskim, jednak ostateczna decyzja co do miejsca nie została jeszcze podjęta.

Spółka Kazachstan Nuclear Power Plants Limited Liability Partnership rozważa również możliwości rozmieszczenia w Kazachstanie małych modułowych elektrowni SMR NuScale VOYGR.

Kazachstan jest światowym liderem pod względem wydobycia i eksportyu uranu. Od niedawna prowadzi również produkcję zestawów paliwowych do chińskich elektrowni jądrowych.


Podziel się z innymi


Komentarze