Serwis informacyjny

Nowe stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS

Data dodania: wtorek, 7 lutego 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki, Krasnystaw i Horodyszcze dołączyły do grona miejscowości ze stacjami wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS.

Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce
Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce

To pierwsze w tym roku lokalizacje, w których Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła przyrządy do pomiarów poziomu promieniowania jonizującego w powietrzu.

PAA stale wzmacnia swoje kompetencje pomiarowe i analityczne. Więcej stacji w sieci krajowego monitoringu radiacyjnego to lepsza ocena sytuacji i możliwość właściwej reakcji w sytuacjach awaryjnych.

Uruchomienie na początku lutego dwóch stacji PMS (ang. Permanent Monitoring Station) w woj. lubelskim (Krasnystaw i Horodyszcze) to początek realizacji planów Agencji związanych z rozwojem monitoringu radiacyjnego w 2023 roku.

Obecnie w systemie monitoringu radiacyjnego kraju pracują 54 stacje PMS, których właścicielem jest PAA. Od 2016 roku PAA sukcesywnie rozbudowuje system stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

Rozwój systemu monitoringu radiacyjnego kraju wynika z Programu polskiej energetyki jądrowej. Zgodnie z zapisami programu jądrowego do 2033 roku w kraju ma działać 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

Bieżące wyniki stacji PMS oraz stacji IMGW udostępniane są online na stronie PAA, na mapie sytuacji radiacyjnej kraju.


Podziel się z innymi


Komentarze