Serwis informacyjny

Koreański blok Shin Hanul 1 rozpoczął komercyjną eksploatację

Data dodania: środa, 7 grudnia 2022, autor: nuclear.pl

Komercyjną pracę rozpoczął dzisiaj koreański blok jądrowy Shin Hanul 1 z reaktorem APR1400.

Elektrownia jądrowa Shin Hanul, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Shin Hanul, fot. KHNP

Budowę bloku rozpoczęto w 2012 roku. Reaktor krytyczność osiągnął wiosną tego roku, a 9 czerwca po raz pierwszy zsynchronizowano generator z siecią elektroenergetyczną. Reaktor pracę rozpoczął sześć lat później, niż to pierwotnie zapowiadano, czas jego konstrukcji mieści się jednak w światowej średniej wynoszącej ok. 10 lat od momentu wylania pierwszego betonu jądrowego.

Shin Hanul 1 to 27. blok jądrowy w historii Korei (dwa najstarsze poddano już decomissioningowi), jest to również piąty na świecie blok z reaktorem APR1400, który podjął komercyjną produkcję energii. W przyszłym roku powinny do niego dołączyć dwa kolejne bloki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz blok Shin Hanul 2.

APR1400 miałyby również powstać w konińskim Pątnowie, list intencyjny w tej sprawie podpisano 31.10.2022. W połowie listopada lokalizację odwiedziła delegacja koreańska, jej członkowie po wizji lokalnej przeprowadzonej z dachu kotła stwierdzili, że to jedna z najlepszych lokalizacji, jakie widzieli. Nie są to jednak badania lokalizacyjne w rozumieniu Art. 35b. prawa atomowego.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że bloki EU-APR1400 różnią się nieco od APR1400 budowanych w Korei i ZEA, między innymi podwójną obudową bezpieczeństwa, chwytaczem rdzenia i zwielokrotnieniem linii układów awaryjnych. Nigdzie dotychczas nie zbudowano ich w takiej wersji.

Na zdjęciu bloki Shin Hanul 1 i 2, fot. KHNP


Podziel się z innymi


Komentarze