Serwis informacyjny

Kansai dąży do przedłużenia żywotności Takahama-3 i -4

Data dodania: poniedziałek, 28 listopada 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował World Nuclear News japońska firma Kansai Electric Power ogłosiła, że wystąpi o zgodę dozoru jądrowego na przedłużenie żywotności bloków 3 i 4 w Elektrowni Jądrowej Takahama.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w lipcu 2013 roku, japońskie reaktory mają ograniczony nominalny okres eksploatacji do 40 lat. Możliwe jest jednorazowe przedłużenie, ograniczone do maksymalnie 20 lat, wymagające między innymi specjalnej inspekcji w celu sprawdzenia integralności m.in. zbiorników ciśnieniowych reaktora po 35 latach eksploatacji.

Firma poinformowała, że ​​przeprowadziła specjalne inspekcje i oceny obu bloków i nie znalazła żadnych problemów, które mogłyby spowodować problemy w przypadku przedłużenia okresu eksploatacji do 60 lat. W związku z tym postanowiła złożyć odpowoedni wniosek do Urzędu Regulacji Jądrowych NRA.

W osobnym ogłoszeniu Kansai poinformował, że planuje wystąpić o zgodę prefektury Fukui i miasta Takahama na wymianę wytwornic pary. Planuje prowadzić prace w czasie postojów planowych, od czerwca do października 2026 roku dla bloku nr 3 i od października 2026 roku do lutego 2027 roku dla bloku nr 4.

W Elektrowni Jądrowej Takahama w prefekturze Fukui znajdują się cztery bloki wyposażone w 3-pętlowe reaktory PWR model M. Dwa pierwsze bloki o mocy 780 MWe, każdy, weszły do ​​​​komercyjnej eksploatacji odpowiednio w 1974 i 1975 roku. Bloki 3 i 4 o mocach 830 MWe rozpoczęły działalność komercyjną w 1985 roku.

Takahama 1 i 2 stały się pierwszymi japońskimi jednostkami, które otrzymały licencję na wydłużony ponad 40 letni okres eksploatacji zgodnie ze zmienionymi przepisami, ale obecnie są nieczynne do czasu ukończenia rezerwowego centrum sterowania, zgodnie z wymaganiami dozoru. Kansai informował wcześniej, że planuje ponowne uruchomienie bloków 1 i 2 w połowie 2023 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze