Serwis informacyjny

Bundestag przegłosował przedłużenie pracy elektrowni jądrowych

Data dodania: poniedziałek, 14 listopada 2022, autor: nuclear.pl

W piątek, 11 listopada 2022 roku, głosami SPD, Zielonych i FDP, Bundestag przegłosował przedłużenie pracy trzech ostatnich niemieckich elektrowni jądrowych do 15 kwietnia 2023 roku.

Elektrownia jądrowa Isar-2, fot. E.ON Kernkraft (CC BY-SA 3.0)
Elektrownia jądrowa Isar-2, fot. E.ON Kernkraft (CC BY-SA 3.0)

Przedłużenie to wymagało zmiany niemieckiego prawa atomowego, jej poprzednie brzmienie bowiem zakazywało eksploatacji elektrowni jądrowych po 31 grudnia 2022 roku. Wyłączenie 15 kwietnia jest planowane jako ostateczne, w elektrowniach nie wykonano dziesięcioletnich przeglądów, nie zakupiono też nowych wsadów paliwowych. Oznacza to, że Emsland, Isar 2 i Neckarwestheim 2 będą przez pięć najbliższych miesięcy stopniowo zmniejszać swoją moc, pracując w przedłużonych kampaniach paliwowych. Oznacza to, że udział EJ w niemieckim miksie spadnie z niemal 12% w roku 2021 do zera.

Według zapewnień wicekanclerza i jednocześnie ministra gospodarki i klimatu – Roberta Habecka przedłużenie pracy niemieckich EJ na kolejną zimę nie będzie potrzebne. – Zimą 2023/24 będziemy mieli inne, lepsze warunki startowe. Będziemy mogli importować znacznie więcej gazu, także przez własne terminale LNG. Wzmocnione zostaną sieci elektroenergetyczne, zwiększą się możliwości przesyłowe. Pojawią się również dodatkowe moce wytwórcze w sieci, zwłaszcza na potrzeby wykorzystania energii odnawialnej – powiedział Habeck.

Jednocześnie Międzynarodowa Agencja Energetyczna szacuje, że przy obecnych trendach na światowych rynkach gazu, zimą 2023/2024 może w krajach Unii Europejskiej zabraknąć 30 miliardów metrów sześciennych gazu.


Podziel się z innymi


Komentarze