Serwis informacyjny

Komunikat MSWiA na temat dystrybucji jodku potasu

Data dodania: wtorek, 20 września 2022, autor: nuclear.pl

W poniedzialek, 19 września Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności wydało komunikat na temat dystrybucji w Polsce tabletek zawierających jodek potasu.

Jak podało MSWiA, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest niewskazane i może stanowić zagrożenie dla zdrowia.


Podziel się z innymi


Komentarze