Serwis informacyjny

Rozpoczęto budowę tunelu w Fukushimie

Data dodania: czwartek, 4 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak zapowiedziała japońska firma TEPCO, operator Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi dziś powinna rozpocząc się budowa tunelu do odprowadzania wody zgromadzonej na terenie elektrowni.

Przed spuszczeniem do oceanu, woda oczyszczona z radioaktywnych substancji i zawierająca pewne ilości trytu - radioaktywnego izotopu wodoru - zostanie rozcieńczona wodą morską w stosunku jeden do stu, tak aby zawartość trytu w wodzie nie przekraczała jednej czterdziestej normy bezpieczeństwa ustanowionej przez Międzynarodową Komisję Ochrony Radiologicznej i rząd Japonii oraz do jednej siódmej dopuszczalnej normy dla wody pitnej określonej przez Światową Organizację Zdrowia .

Budowany podwodny tunel o długości 1 kilometra ma zapobiegać mieszaniu się oczyszczonej wody z wodą służącą do jej rozcieńczania - a przez to zagęszczania radioaktywnych izotopów trytu - przed jej spuszczaniem. Miejsce zrzutu wody będzie zlokalizowane poza obszarem połowowym.

W kwietniu ubiegłego roku rząd japoński zezwolił na zrzucenie do oceanu znacznej ilości ze zgromadzonych w stalowych zbiornikach na terenie elektrowni ponad 1,25 miliona ton oczyszczonej wody. W zeszłym tygodniu plan zrzucania wody zatwierdził japoński dozór jądrowy.

Zrzut oczyszczonej wody z Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi do oceanu rozpocznie się wiosną 2023 roku i będzie trwał 30 lat. Proces na wszystkich etapach będzie nadzorowany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej.


Podziel się z innymi


Komentarze