Serwis informacyjny

Belgia: list intencyjny w sprawie warunków przedłużenia eksploatacji bloków Doel-4 i Tihange-3

Data dodania: środa, 3 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak podał World Nuclear News belgijski rząd i Electrabel, belgijska spółka zależna francuskiego koncernu Engie, podpisały niewiążący list intencyjny w sprawie kontynuowania negocjacji na temat wykonalności i warunków eksploatacji bloków jądrowych Doel-4 i Tihange-3 przez kolejne dziesięć lat.

Elektrownia jądrowa Doel, fot. mat. pras.
Elektrownia jądrowa Doel, fot. mat. pras.

Zgodnie z planem ogłoszonym przez koalicyjny rząd Belgii w grudniu 2021 roku, bloki Doel-3 i Tihange-2 zostaną zamknięte odpowiednio w 2022 i 2023 roku. Nowsze bloki Doel-4 i Tihange-3 miały być wyłączone do 2025 roku. Jednak 18 marca rząd podjął decyzję o rozpoczęciu rozmów z Electrabel w sprawie przedłużenia pracy dwóch najnowszych reaktorów, co pozwoliłoby na zachowanie 2 GWe mocy jądrowej.

Decyzja została podjęta w odpowiedzi na sytuację geopolityczną w Europie, w szczególności wojnę na Ukrainie, wpływ wojny na dostawy gazu w krajach sąsiednich, nieplanowaną niedostępność kilku francuskich elektrowni jądrowych i wpływ tych wszystkich czynników na dostawy energii elektrycznej w Belgii.

Belgijskie elektrownie jądrowe odpowiadają za prawie połowę produkcji energii elektrycznej w kraju. Nadal nie ustalono, w jaki sposób kraj pokryje braki po zamknięciu swoich reaktorów. Operator sieci elektroenergetycznej Elia powiedział wcześniej, że do końca 2025 r. potrzebne będzie co najmniej 3,6 GWe nowych mocy wytwórczych.

- Rozmowy o przedłużeniu eksploatacji Doel-4 i Tihange-3 postępują konstruktywnie – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu belgijski premier Alexander De Croo i minister energetyki Tinne Van der Straeten. - We wspólnym porozumieniu co do zasady państwo belgijskie i Engie uzgodniły dalsze procedury, harmonogram i ramy negocjacji - dodali.

Jak poinformował Electrabel, gdyby reaktory zostały zamknięte do 2025 roku zgodnie z pierwotnym planem, „strony są gotowe przedyskutować i uzgodnić warunki, które pozwolą na ponowne uruchomienie obu jednostek w listopadzie 2026. Umowa ta obejmie również wszystkie warunki ekonomiczne przedłużenia ich pracy”.

- Celem jest wynegocjowanie i uzgodnienie wiążącej umowy do 31 grudnia 2022 roku, przy jednoczesnym zrównoważonym podziale ryzyka i możliwości, co zapewnia każdej ze stron stabilność i uczciwą strukturę transakcji w perspektywie długoterminowej – poinformował Electrabel. - Engie będzie nadal konstruktywnie współpracować z państwem belgijskim na rzecz wspierania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej - dodano w komunikacie.

Proponowane przedłużenie okresu eksploatacji bloków nadal będzie wymagało zatwierdzenia przez Komisję Europejską.


Podziel się z innymi


Komentarze