Serwis informacyjny

Nie doszło do wycieku substancji promieniotwórczych w japońskiej EJ Mihama

Data dodania: wtorek, 2 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak podaje Kansai Electric Power, operator Elektrowni Jądrowej Mihama, podczas przeglądu okresowego bloku nr 3, w jednym z budynków pomocniczych natrafiono na wyciek cieczy zaporowej z układu uszczelnienia wału jednej z pomp obiegu głównego.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

Wyciek ustał natychmiast po przełączeniu na układ zapasowy. Łącznie wylało się 7 metrów sześciennych wody o nieznacznej aktywności, z czego ok. 10 litrów rozlało się na posadzce, a reszta samoczynnie spłynęła do specjalnej studzienki ściekowej, przewidzianej na takie właśnie przypadki i nie przedostała się do środowiska. Nie powstało zagrożenie radiologiczne.

Blok nr 3 elektrowni Mihama o mocy netto 780 MWe został wyłączony po awarii w Fukushimie i ponownie uruchomiony w czerwcu 2021 roku, jako pierwszy z reaktorów, któremu japoński dozór jądrowy przedłużył resurs pracy na ponad 40 lat (jego budowę ukończono w 1976 roku), starsze bloki nr 1 i 2 przechodzą w tej chwili decommissioning.

W październiku 2021 roku blok nr 3 został odstawiony w celu przeprowadzenia przeglądu okresowego i budowy zapasowej nastawni blokowej. Działania te mają zostać zakończone w tym miesiącu, nie wiadomo keszcze jak na harmonogram uruchomienia wpłynie wspomniane zdarzenie.


Podziel się z innymi


Komentarze