Serwis informacyjny

BNF: 67% Belgów popiera energetykę jądrową jako część krajowego miksu energetycznego

Data dodania: wtorek, 21 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Jak podał Nucnet przeprowadzony wśród około 1000 respondentów przez Belgijskie Forum Jądrowe sondaż wykazał, że około dwie trzecie Belgów popiera energetykę jądrową jako część krajowego miksu energetycznego, 16% chciałoby, aby elektrownie zostały zamknięte w 2025 r., a 9% chciałoby natychmiastowej likwidacji.

Elektrownia jądrowa Doel, fot. mat. pras.
Elektrownia jądrowa Doel, fot. mat. pras.

Ponadto 72% stwierdziło, że postrzega energię jądrową jako część rozwiązania problemu zmian klimatu, a 74% stwierdziło, że „przemysł jądrowy przyszłości” ma ogromny potencjał rozwojowy.

Zapytani o idealny miks energetyczny dla Belgii, 72% wybrało miks energii jądrowej i źródeł odnawialnych, w porównaniu z 60% w podobnym sondażu z 2020 roku.

Pięćdziesiąt siedem procent respondentów uważa, iż odpady jądrowe są obecnie „dobrze zarządzane” w Europie, podczas gdy 72% określiło bezpieczeństwo dostaw energii jako główną zaletę energii jądrowej, w porównaniu z 65% w 2020 roku.

Belgia dysponuje flotą siedmiu reaktorów – czterech w Doel we Flandrii i trzech w Tihange w Walonii – które w 2021 roku zapewniały 40% produkcji energii elektrycznej w kraju, co stanowi szósty najwyższy udział na świecie.

Belgiski rząd dokonał przeglądu swoich wcześniejszych planów o wycofaniu się z elektrowni jądrowych do 2025 roku. przedłużając o 10 lat eksploatację dwóch najnowszych bloków reaktorów w swojej flocie.


Podziel się z innymi


Komentarze