Serwis informacyjny
MAEA: przywrócono bieżącą transmisję danych z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Data dodania: poniedziałek, 13 czerwca 2022, autor: nuclear.pl
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała wczoraj o przywróceniu bieżącej transmisji danych z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do siedziby MAEA. Transmisja ta obejmuje dane niezbędne dla zapewnienia nadzoru nad materiałami jądrowymi, w tym obraz z pomieszczeń, w których takie materiały się znajdują i jest normalną procedurą wdrażaną we wszystkich cywilnych obiektach energetyki jądrowej (a także innych obiektach zajmujących się przetwarzaniem materiałów jądrowych).
Jak poinformował Dyrektor Generalny MAEA Mariano Grossi, transmisja z elektrowni, która jest okupowana od ponad trzech miesięcy przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, nie funkcjonowała przez niemal dwa tygodnie – została zerwana 30 maja.
Obecnie inspektorzy MAEA dokonują porównania danych z maja i uzyskanych po wznowieniu transmisji dla weryfikacji ciągłości uzyskiwanych informacji.
– Zdalna transmisja danych o zabezpieczeniach jest ważnym elementem systemu zabezpieczeń MAEA w Ukrainie i w innych krajach – komentuje dyrektor Grossi. – Nie jest ona jednak substytutem fizycznej obecności w elektrowniach inspektorów MAEA regularnie weryfikujących stan materiałów jądrowych - dodał.
Komunikat MAEA wyjaśnia, że szczególnie istotna jest konieczność weryfikacji stanu materiałów na dwóch z sześciu bloków Zaporoskiej EJ, w których w ostatnich miesiącach dokonywano przeładunku paliwa. Weryfikacja przez MAEA jest warunkiem koniecznym ich ponownego uruchomienia.
– Jeśli nie będę w stanie wysłać inspektorów dla przeprowadzenia niezbędnej weryfikacji w ZEJ, realizacja systemu zabezpieczeń w Ukrainie nie będzie zapewniona – dodaje Grossi. Agencja informuje o podejmowanych próbach wysłania międzynarodowej misji do Zaporoskiej EJ, jednak do tej pory nie przyniosły one rezultatu. Jak MAEA informowała 9 czerwca, o wysłanie takiej misji wnioskował do MAEA rząd Ukrainy, co pozwala domniemywać, że brak możliwości jej wysłania jest związany z brakiem kooperacji ze strony rosyjskiej.
Zgodnie z informacjami przekazanymi Agencji przez Energoatom, ukraińskiego państwowego operatora elektrowni jądrowych, osiem spośród ukraińskich jądrowych bloków energetycznych pozostaje w ruchu: dwa w Zaporoskiej EJ, trzy w Rówieńskiej EJ, dwa w Południowoukraińskiej EJ oraz jeden w Chmielnickiej EJ. Siedem bloków odstawionych jest do planowych remontów lub utrzymywanych w rezerwie.