Serwis informacyjny

MAEA: przywrócono bieżącą transmisję danych z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 13 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała wczoraj o przywróceniu bieżącej transmisji danych z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do siedziby MAEA. Transmisja ta obejmuje dane niezbędne dla zapewnienia nadzoru nad materiałami jądrowymi, w tym obraz z pomieszczeń, w których takie materiały się znajdują i jest normalną procedurą wdrażaną we wszystkich cywilnych obiektach energetyki jądrowej (a także innych obiektach zajmujących się przetwarzaniem materiałów jądrowych).

Flaga MAEA, fot. IAEA
Flaga MAEA, fot. IAEA

Jak poinformował Dyrektor Generalny MAEA Mariano Grossi, transmisja z elektrowni, która jest okupowana od ponad trzech miesięcy przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, nie funkcjonowała przez niemal dwa tygodnie – została zerwana 30 maja.

Obecnie inspektorzy MAEA dokonują porównania danych z maja i uzyskanych po wznowieniu transmisji dla weryfikacji ciągłości uzyskiwanych informacji.

– Zdalna transmisja danych o zabezpieczeniach jest ważnym elementem systemu zabezpieczeń MAEA w Ukrainie i w innych krajach – komentuje dyrektor Grossi. – Nie jest ona jednak substytutem fizycznej obecności w elektrowniach inspektorów MAEA regularnie weryfikujących stan materiałów jądrowych - dodał.

Komunikat MAEA wyjaśnia, że szczególnie istotna jest konieczność weryfikacji stanu materiałów na dwóch z sześciu bloków Zaporoskiej EJ, w których w ostatnich miesiącach dokonywano przeładunku paliwa. Weryfikacja przez MAEA jest warunkiem koniecznym ich ponownego uruchomienia.

– Jeśli nie będę w stanie wysłać inspektorów dla przeprowadzenia niezbędnej weryfikacji w ZEJ, realizacja systemu zabezpieczeń w Ukrainie nie będzie zapewniona – dodaje Grossi. Agencja informuje o podejmowanych próbach wysłania międzynarodowej misji do Zaporoskiej EJ, jednak do tej pory nie przyniosły one rezultatu. Jak MAEA informowała 9 czerwca, o wysłanie takiej misji wnioskował do MAEA rząd Ukrainy, co pozwala domniemywać, że brak możliwości jej wysłania jest związany z brakiem kooperacji ze strony rosyjskiej.

Zgodnie z informacjami przekazanymi Agencji przez Energoatom, ukraińskiego państwowego operatora elektrowni jądrowych, osiem spośród ukraińskich jądrowych bloków energetycznych pozostaje w ruchu: dwa w Zaporoskiej EJ, trzy w Rówieńskiej EJ, dwa w Południowoukraińskiej EJ oraz jeden w Chmielnickiej EJ. Siedem bloków odstawionych jest do planowych remontów lub utrzymywanych w rezerwie.


Podziel się z innymi


Komentarze