Serwis informacyjny

Petro Kotin oficjalnie prezesem ukraińskiego Energoatomu

Data dodania: wtorek, 7 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

W dniu 31 maja 2022 roku uchwałą nr 430-p rząd Ukrainy powołał Petra Kotina na szefa spółki Energoatom, która jest operatorem ukraińskich elektrowni jądrowych.

Petro Kotin, ktory dotychczas pelnił obowiązki prezesa Energoatomu, urodził się 13 kwietnia 1961 roku we Włodzimierzu w ówczesnej Rosyjskiej FSRR. W 1985 roku ukończył Moskiewski Instytut Fizyki Inżynieryjnej na kierunku „Elektrownie i obiekty jądrowe”.

Po ukończeniu studiów został przyjęty na stanowisko operatora hali reaktorów w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, gdzie przeszedł wszystkie etapy zarządzania aż po stanowisko Dyrektora Generalnego elektrowni, na które został powołany w sierpniu 2019 roku.

Od 2 kwietnia 2020 roku pełnił obowiązki Prezesa Energoatomu na podstawie Uchwały Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 361-p z dnia 29 marca 2020 roku. Brał również udział w projektach międzynarodowych, był wielokrotnie zapraszany jako ekspert do misji WANO i MAEA.

Odznaczony odznakami „Honorowy Pracownik Energetyki Jądrowej”, „Doskonałość w Energetyce Jądrowej” oraz wyróżnieniem „Za znaczący wkład w rozwój energetyki jądrowej Ukrainy”.


Podziel się z innymi


Komentarze