Serwis informacyjny

STUK rozpoczął przegląd materiałów licencyjnych dla pierwszego na świecie obiektu unieszkodliwiania wypalonego paliwa jądrowego Onkalo

Data dodania: poniedziałek, 30 maja 2022, autor: nuclear.pl

Fiński Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego STUK poinformował, iż rozpoczął przegląd materiałów licencyjnych dla pierwszego na świecie obiektu unieszkodliwiania wypalonego paliwa jądrowego Onkalo.

Pierwszym zadaniem dozoru była ocena, czy materiał dostarczony przez firmę Posiva Oy, która odpowiada za ostateczną utylizację, jest kompletny. Wynikiem tej oceny było stwierdzenie, że materiał jest wystarczający do rozpoczęcia przeglądu.

Przypominamy, że 30 grudnia 2021 roku firma Posiva złożyła wniosek do rządu o wydanie zezwolenia na eksploatację obiektu hermetyzacji i składowania wypalonego paliwa jądrowego. Jednocześnie przedłożyła do oceny do dozoru jądrowego STUK odpowiedni wniosek licencyjny.

Ze względu na obszerność wniosku oraz zgodnie z kwartalnym raportem publikowanym na stronie internetowej STUK, oczekuje się, że jego zatwierdzenie zajmie kilka lat. Autor trzeciego raportu rocznego, kierownik projektu Päivi Mäenalanen ze STUK, stwierdza, że ​​nie jest możliwe dokładne oszacowanie czasu trwania prac na tym etapie.

W ciągu czterech miesięcy STUK zdążył sprawdzić i zatwierdzić pierwszy zbiór danych, czyli plan likwidacji obiektu jądrowego. W pierwszych miesiącach roku STUK stwierdził również, że chociaż materiał jest wystarczający do rozpoczęcia przeglądu to Posiva musi go pod pewnymi względami uzupełnić. Jest to bardzo powszechne w przypadku regulacyjnej obsługi etapów licencjonowania instalacji jądrowych.

Oprócz preglądu wniosku licencyjnego, kontynuowany będzie również nadzór i kontrola samego projektu budowy zakładu. Posiva będzie kontynuować prace budowlane i instalacyjne w Olkiluoto, a STUK będzie kontynuować kontrolę prac, instalacji i ich planów. STUK wykonuje część prac na miejscu w Olkiluoto, a część jako pracę biurową.

W ramach współpracy międzynarodowej planowany jest również nadzór nad składowiskiem odpadów Posiva i jego eksploatacją. Oprócz STUK inspekcje przeprowadzają Komisja Europejska i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Onkalo, obiekt do ostatecznej utylizacji budowany w pobliżu Olkiluoto w gminie Eurajoki jest pierwszym tego typu na świecie, dlatego też metody kontroli zostaną zastosowane po raz pierwszy.


Podziel się z innymi


Komentarze