Serwis informacyjny

Japoński Dozór Jądrowy zatwierdził zrzut wody z Fukushimy

Data dodania: środa, 25 maja 2022, autor: nuclear.pl

Japoński Dozór Jądrowy NRA poinformował o zatwierdzeniu, przedstawionego przez TEPCO planu zrzutu do oceanu oczyszczonej wody zgromadzonej na terenie Elektrowni Jądrowej Fukushima Daiichi. Zatwierdzenie procesu zostało poprzedzone 30-dniowym okresem publicznych konsultacji.

Zanieczyszczona jak i oczyszczona przez system ALPS woda jest magazynowana na terenie elektrowni w około tysiącu zbiorników i jej objętość stopniowo się zwiększa. Obecnie jej objętość jest szacowana na około 1,37 miliona metrów sześciennych. Oczyszczona woda wolna od większości radioaktywnych izotopów, z wyjątkiem trytu.

W związku z tym TEPCO prędzej czy później musiało zdecydować o dalszym postępowaniu że zgromadzoną wodą. Rozważono kilka opcji, ale do ostatecznego rozpatrzenia zostały przedłożone dwa: odparowanie i zrzut do morza. Odparowanie w warunkach japońskich uznano za nieodpowiednią opcję, po czym pozostał tylko zrzut.

W kwietniu 2021 roku japoński rząd oficjalnie zatwierdził zrzut wody do oceanu, z zastrzeżeniem konieczności rozcieńczania wody wodą morsķą w stosunku jeden do stu, tak aby zawartość trytu nie przekraczała jednej czterdziestej normy bezpieczeństwa usta owionej przez Komisję Ochrony Radiologicznej I rząd Japonii oraz do jednej siódmej normy dla wody pitnej określonej przez WHO.

Zrzut wody będzie prowadzany przez okres około 30 lat. Cała procedura jest już monitorowana przez MAEA.


Podziel się z innymi


Komentarze