Serwis informacyjny

Wzrost poparcia dla energetyki jądrowej w Czechach

Data dodania: środa, 18 maja 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformowały České noviny wzrosło poparcie dla rozwoju energetyki jądrowej i źródeł odnawialnych w Czechach. W ostatnim badaniu IBRS, wykonanym na przełomie kwietnia i maja w którym wzięło udział 500 dorosłych Czechów, 68%. z nich opowiedziało się za rozwojem energetyki jądrowej.

Elektrownia jądrowa Dukovany, Czechy
Elektrownia jądrowa Dukovany, Czechy

Jak informuje gazeta, która wyniki otrzymała od rzecznika Elektrowni Jądrowej Temelin Marka Svitáka, to drugi najlepszy wynik od 1994 roku. Na pytanie "Czy opowiada się Pan / Pani za rozwojem energetyki jądrowej w Republice Czeskiej?" 68% respondentów odpowiedziało pozytywnie.

Wpływ na zwiększenie poparcia dla energetyki jądrowej miała m.in. wojna na Ukrainie Jednak prawie połowa badanych obawia się również, że w wyniku wojny na Ukrainie elektrownie jądrowe w innych krajach mogą zostać uszkodzone.

- Samowystarczalność energetyczna odgrywa obecnie ważną rolę we wspieraniu energii jądrowej. O ile jesienią 2021 roku wzrost wsparcia dla energetyki jądrowej został wzmocniony głównie przez sytuację wokół upadających dostawców i wzrost cen energii, o tyle wiosną 2022 r. wzrost wsparcia dla energetyki jądrowej znajduje również odzwierciedlenie w obawie o samowystarczalność energetyczną, która jest związana z konfliktem wojennym na Ukrainie – powiedział cytowany przez České noviny Miloš Rybáček, dyrektor zarządzający agencji IBRS.

Wzrosło również wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. 46% respondentów poparło rozwój energetyki jądrowej i rozwój źródeł odnawialnych, co stanowi nieznaczny wzrost od jesieni.

- Ze względu na groźbę, że Rosja przestanie dostarczać paliwa kopalne, pogląd, że przyszłość energii w Czechach polega przede wszystkim na współistnieniu źródeł jądrowych i odnawialnych, znacznie się wzmocnił - dodał Rybáček.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze