Serwis informacyjny

Szkolenie IGEOŚ i EDF w zakresie standardów stosowanych w przemyśle jądrowym

Data dodania: czwartek, 14 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

11 kwietnia 2022 roku, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, we współpracy z firmą EDF, zorganizowała w Warszawie szkolenie dla decydentów i menadżerów wysokiego szczebla, mające na celu wprowadzenie do tematyki specyficznych standardów stosowanych w przemyśle jądrowym.

Zrealizowane w ramach cyklu „Suppliers Academy” warsztaty obejmowały także zagadnienia związane z filozofią bezpieczeństwa reaktorów wodnych ciśnieniowych oraz z zakresem i typami prac wykonywanych przy budowie elektrowni jądrowych.

W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele urzędów i spółek zaangażowanych w realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej – Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Państwowa Agencja Atomistyki, Urząd Dozoru Technicznego, Polskie Elektrownie Jądrowe oraz firmy zrzeszone w IGEOS (członkowie zespołu IGEOS NUCLEAR przygotowujące się do uczestnictwa w budowie elektrowni jądrowych lub zainteresowane rozwojem swojej działalności w sektorze jądrowym).

Dzięki uzyskaniu kwalifikacji z zastosowania specyficznych standardów branżowych, takich jak RCC, polskie firmy będą w stanie uczestniczyć w wielu pracach związanych z budową lub serwisowaniem elektrowni jądrowych. Wprowadzenie takich standardów otworzy więc polskiemu przemysłowi drzwi do związanych z sektorem jądrowym zleceń w Europie i na całym świecie.

Bogdan Pilch, Dyrektor Generalny IGEOS, podkreślił, że konieczne jest maksymalne wykorzystanie potencjału polskich firm przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Nie powinno to być jedynie 40% wartości inwestycji, tak jak wymaga tego PPEJ, a zdecydowanie więcej, nawet do 60%. W ten sposób wydatkowane przez polskie państwo środki na budowę elektrowni jądrowych zasilać będą z powrotem polską gospodarkę.

fot. Thierry Deschaux / EDF


Podziel się z innymi


Komentarze