Serwis informacyjny

Południowokoreańska firma SK Group kupi udziały w startupie TerraPower

Data dodania: czwartek, 14 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Południowokoreańska firma SK Group, będąca trzecim co do wielkości konglomeratem w tym kraju zamierza uczestniczyć w rozwoju projektów zaawansowanych reaktorów jądrowych, poprzez nabycie udziałów w TerraPower.

Jak poinformował Bloomberg, SK Group negocjuje nabycie 10% udziałów w amerykańskiej firmie wspieranej przez Billa Gatesa. Przedstawiciele SK Group odmówili potwierdzenia faktu prowadzenia powyższych negocjacji, niemniej jednak firma nie ukrywa zainteresowania obiecującymi projektami reaktorów jądrowych i obiecuje sfinansować ciekawe projekty.

Małe reaktory modułowe są postrzegane przez SK Group jako optymalny bufor do wygładzania niestabilnej produkcji energii odnawialnej z paneli fotowoltaicznych czy elektrowni wiatrowych, z obietnicą stosunkowo szybkiego uruchomienia takich instalacji.

TerraPower jest jednym z dwóch beneficjentów finansowania z budżetu USA programu budowy obiecujących reaktorów jądrowych. Demonstracyjny reaktor prędki Natrium jest rozwijany wspólnie z amerykańsko-japońską firmą GE-Hitachi Nuclear Energy. Planuje się, że modułowa elektrownia jądrowa o mocy 345 MWe, wyposażona w reaktor chłodzony ciekłym sodem z układem magazynowania energii w ciekłych solach, zostanie oddana do użytku w 2028 roku, w Kemmerer stanie Wyoming.

TerraPower rozwija również drugi projekt obiecującego reaktora chłodzonego ciekłym chlorkiem, którego demonstrator ma powstać na terenie Idaho National Laboratory.


Podziel się z innymi


Komentarze