Serwis informacyjny

Westinghouse podpisał porozumienia o współpracy z czeskimi firmami

Data dodania: środa, 13 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

11 kwietnia firma Westinghouse poinformowała o podpisaniu porozumień o współpracy z dziewięcioma przedsiębiorstwami czeskimi.

Porozumienia te, podobnie do siedmiu zawartych w styczniu, dotyczą współpracy w potencjalnej realizacji bloków energetycznych z reaktorami AP1000 w Czechach – przede wszystkim chodzi tu o piąty blok w EJ Dukovany, którego wykonawca ma zostać wyłoniony w trwającym już postępowaniu przetargowym – ale także w innych krajach Europy Środkowej.

Przedsiębiorstwa, z którymi podpisano porozumienia to:
• VALVEA s.r.o., producent zaworów i niewielkich modułów technologicznych;
• Hutní montáže, a.s., firma realizująca dostawy i montaż konstrukcji stalowych, a także montaż maszyn i urządzeń;
• Spálovský, a.s., specjalizująca się w branży AKPiA;
• ARMATURY Group a.s., wytwórca armatury;
• TES VSETÍN s.r.o. wytwórca pomocniczych urządzeń technologicznych;
• ELEKTROTECHNIKA, a.s., funkcjonująca w branży AKPiA;
• ZVVZ GROUP, a.s., dostawca małych modułów technologicznych;
• PPA Controll a.s, dostawca układów automatyki i sterowania oraz przyrządów pomiarowych;
• CHEMCOMEX, a.s., wytwórca rurociągów oraz konstrukcji stalowych.

Ruch ten wpisuje się w szerszy trend poszukiwania przez dostawców technologii jądrowych lokalnych dostawców i podwykonawców w krajach środkowoeuropejskich. Jest to dość oczywiste postępowanie – budowa elektrowni jądrowej to duże przedsięwzięcie infrastrukturalne, w którym duża część prac nie odbiega od podobnych zadań realizowanych przy budowie elektrowni konwencjonalnych. Także elementy specjalistyczne, poza podstawowymi urządzeniami takimi jak główne elementy reaktora czy wytwornice pary, mogą być produkowane lokalnie, o ile znajdą się dostawcy o odpowiednich zdolnościach i gotowi wdrożyć restrykcyjne normy w zakresie zarządzania jakością i dokumentacją, na co szanse w uprzemysłowionych rejonach świata z bogatą tradycją przemysłu maszynowego wcale nie są małe.

Warto wskazać, że niedawno firma Westinghouse podpisywała podobne porozumienia z przedsiębiorstwami polskimi oraz słoweńskimi. Kontakty z lokalnymi dostawcami w Polsce nawiązuje też współpracujący z Westinghouse amerykański Bechtel (oferujący realizację w roli generalnego wykonawcy), a także przemysł francuski. Wskazuje to na rosnące zainteresowanie dostawców sektora jądrowego naszą częścią Europy, co zresztą znajduje pełne uzasadnienie w politykach energetycznych i planach krajów regionu. Polski program jądrowy z planowaną budowa sześciu bloków jest w tej chwili jednym z największych w skali świata zachodniego.

Również plany czeskie, które poza blokiem Dukovany-5 uwzględniają w dalszej kolejności bloki 3 i 4 w Temelínie, a w dalszej perspektywie i Dukovany-6, są z pewnością znaczącym czynnikiem przyciągającym dostawców. A i na tym nie koniec: coraz wyraźniej rysują się perspektywy budowy nowego bloku w Słowenii, a niebawem także inwestycje nieco dalej na zachód: dwie instalacje zapowiedziane w umowie koalicyjnej w Holandii i wreszcie nowy plan prezydenta Macrona z co najmniej sześcioma nowymi reaktorami.

W połączeniu z trwającym programem brytyjskim może to uczynić z Europy ośrodek dawno niewidzianej aktywności w przemyśle jądrowym, a przed przedsiębiorstwami, które zdołają uzyskać status zatwierdzonych poddostawców dla głównych graczy sektora rysują dobrą perspektywę biznesową. Warto sytuację tę zestawić z pojawiającymi się czasami twierdzeniami, jakoby cała wartość programu jądrowego, np. w Polsce, miała trafić do zagranicznych korporacji, a rola gospodarki lokalnej miałaby rzekomo ograniczać się do „dowożenia pizzy” na budowę.

fot. Westinghouse


Podziel się z innymi


Komentarze