Serwis informacyjny

Przygotowania PAA do Zintegrowanego Przeglądu Dozoru Jądrowego

Data dodania: poniedziałek, 4 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki odbyli trzydniowy warsztat szkoleniowy z ekspertami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Szkolenie przygotowuje PAA do przeprowadzenia samooceny systemu dozoru jądrowego w ramach Zintegrowanego Przeglądu Dozoru Jądrowego IRRS (ang. Integrated Regulatory Review Service).

W szkoleniu, które odbyło się w dniach od 22 do 24 marca wzięło udział 30 ekspertów Państwowej Agencji Atomistyki. Podczas warsztatów przedstawiciele MAEA przekazali PAA szereg informacji oraz wytycznych agencji wiedeńskiej dot. metodologii samooceny, którą wykonuje się przed misją IRRS.

Zintegrowany Przegląd Dozoru Jądrowego IRRS to mechanizm stosowany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, której celem jest wzmocnienie infrastruktury dozoru jądrowego państw członkowskich MAEA. Przegląd IRRS odbywa się zgodnie z ustawą - Prawo atomowe raz na 10 lat. Polega na porównaniu oraz analizie rozwiązań prawnych, technicznych i politycznych stosowanych w danym państwie ze standardami MAEA i dobrymi praktykami.

Misja IRRS planowana jest w Polsce w drugiej połowie 2023 roku. Poprzedza ją samoocena dokonywana przez krajowe instytucje, realizowana zgodnie z wytycznymi MAEA dot. metodologii samooceny.


Podziel się z innymi


Komentarze