Serwis informacyjny

Fennovoima złożyła aktualizację wniosku o pozwolenie na budowę

Data dodania: środa, 30 marca 2022, autor: nuclear.pl

Fińska firma Fennovoima złożyła do Ministerstwa Pracy i Gospodarki zaktualizowany wniosek o wydanie zezwolenia na budowę 1. bloku Elektrowni Jądrowej Hanhikivi.

Wizulalizacja EJ Hanhikivi-1, fot. Fennovoima
Wizulalizacja EJ Hanhikivi-1, fot. Fennovoima

Pomimo niepewności co do losów realizowanego projektu, o których pisalismy juz wczesniej, firma w dalszym ciągu podtrzymuje prognozę, że do lata może uzyskać wymagane zezwolenie i rozpocząć budowę elektrowni w przyszłym roku.

Fennovoima złożyła 250-stronicowy wniosek o wydanie zezwolenia na budowę elektrowni w Pyhäjoki w północnej Finlandii w 2015 roku, po uprzednim podpisaniu umowy na dostawę bloku WWER-1200.

Firma w akktualizacji, złożonej 28 marca, podkreśliła „znaczące zmiany w rozwoju” projektu od czasu złożenia pierwotnego wniosku. Obejmują one zmiany decyzji projektowych, łańcucha dostaw, kwestii środowiskowych oraz środków bezpieczeństwa, które nie zmieniają kluczowych zasad działania elektrowni.

- Uzasadnienie dla projektu pozostaje niezmienione, a jego skala nie zostanie zmieniona. Projekt elektrowni jądrowej zostanie wdrożony na półwyspie Hanhikivi w Pyhäjoki, jak opisano w oryginalnym wniosku – powiedział Joachim Specht, dyrektor generalny Fennovoima.

Firma poinformowała, że ​​dostosowanie materiałów projektowych i licencyjnych do poziomu fińskich wymagań, w tym czas przeglądu regulacyjnego, zajęło nieco więcej czasu niż oczekiwano.

Według zaktualizowanych informacji pozwolenie na budowę można uzyskać już latem tego roku, budowa elektrowni jądrowej rozpocznie się latem 2023 roku, a eksploatacja komercyjna w 2029 roku.

Jednak Mika Lintila, fiński minister gospodarki powiedział w zeszłym miesiącu, że uzyskanie pozwolenia na budowę elektrowni jądrowej będzie „co najmniej znacząco opóźnione” ze względu na obecną sytuację na Ukrainie.

Szacowany całkowity koszt inwestycji został zwiększony do 7-7,5 mld euro z wcześniej planowanych 6,5-7 mld euro, że względu na konieczność poniesienia przez Fennovoimę dodatkowych kosztów działalności własnej. Umowa na dostawę elektrowni jądrowej jest umową ryczałtową o stałej cenie.


Podziel się z innymi


Komentarze