Serwis informacyjny

Ambasada Francji w Polsce dementuje informacje o sprzedaży Zakładów w Belford rosjanom

Data dodania: sobota, 26 marca 2022, autor: nuclear.pl

W zeszłym tygodniu we francuskich, ale także i polskich mediach pojawiły się informacje o możliwości przejęcia przez rosyjski państwowy koncern jądrowy Rosatom 20% udziałów w fabryce turbin Arabelle w Belford.

Jak informowalismy na poczatku lutego, należąca obecnie do GE fabryka w Belford wraz z całą działalnością GE Steam Power związaną z energetyką jądrową miała być przejęta przez francuski koncern EDF i to rzekomo EDF miał umożliwić firmie Rosatom przejęcie 20% udziałów w zakładzie.

W Polsce sprawę dodatkowo podgrzał fakt, iż turbiny Arabelle mogą być zainstalowane również w naszych elektrowniach jądrowych, ponieważ GE jest dostawcą turbozespołów zarówno dla bloków EPR jak i AP1000. W projektach zagranicznych korzysta z nich nawet Rosatom.

Obecny portfel zamówień dla turbin Arabelle dla elektrowni jądrowych obejmuje urządzenia o łącznej mocy około 20 GWe, m.in. dla brytyjskiej EJ Hinkley Point C, tureckiej EJ Akkuyu czy EJ El Dabaa w Egipcie.

Do sprawy odniosła się w dniu 24 marca 2022 roku Ambasada Francji w Polsce, która kategorycznie zaprzeczyła rozpowszechnianym informacjom i oświadczyła, "że między EDF a Rosatomem nie toczą się żadne rozmowy na temat udziału Rosatomu w projekcie przejęcia przez EDF działalności koncernu GE dotyczącej serwisowania i produkcji turbin Arabelle".


Podziel się z innymi


Komentarze