Serwis informacyjny

Niemiecka firma Uniper zdemontowała reaktory w zlikwidowanych elektrowniach jądrowych Barsebeck i Neckarwestheim

Data dodania: czwartek, 24 marca 2022, autor: nuclear.pl

Niemiecka firma Uniper Anlagenservice GmbH w swoim raporcie na temat wyników za 2021 rok poinformowała, że jako pierwsza na świecie przeprowadziła w ciągu jednego roku demontaż zbiorników reaktorów dwóch likwidowanych w Europie bloków jądrowych. Uniper Anlagenservice jest spółką zależną spółki Uniper, powołaną do prowadzenia prac demontażowych.

Według firmy w grudniu 2021 roku zostały zakończone prace na bloku nr 1 szwedzkiej Elektrowni Jądrowej Barsebek, wyłączonej w listopadzie 1999 roku i bloku nr 1 niemieckiej Elektrowni Jądrowej Neckarwestheim, wyłączonej w sierpniu 2011 roku.

Projekt demontażu reaktora BWR w Elektrowni Jądrowej Barsebek został zrealizowany we współpracy z Nukem Technologies Engineering Services GmbH, a reaktora PWR w Elektrowni Jądrowej Neckarwestheim we współpracy z GNS Gesellschaft für Nuklear-Service mbH i Westinghouse Electric Germany GmbH.

Zbiornik reaktora 1. bloku Elektrowni Jądrowej Barsebek został początkowo pocięty przez firmę na 13 pierścieni o wysokości od 0,9 do 1,8 metra. Następnie opracowano specjalny zrobotyzowany system do zdalnego cięcia powstałych pierścieni na mniejsze części o wymiarach około 1 metra. Łącznie podzielono na segmenty i zapakowano w 64 pojemniki o pojemności 2 metrów sześciennych każdy 430 metalowych materiałów konstrukcyjnych.

Ta sama technologia zostanie wykorzystana w bloku 2 Elektrowni Jądrowej Barsebek oraz blokach nr 1 i 2 szwedzkiej Elektrowni Jądrowej Oskarshamn, w przypadku których kontrakt na likwidację otrzymał również Uniper Anlagenservice.

W przypadku Elektrowni Jądrowej Neckarwestheim reaktor o wadze 235 ton, wysokości 8,3 metra i średnicy 5 metrów został usunięty ze swojej docelowej pozycji i umieszczony we wstępnie zmontowanym budynku wyposażonym w system wentylacyjny.

Początkowo pierścień kołnierzowy (do 473 mm w strefie segmentacji) został oddzielany od reszty zbiornika reaktora przez cięcie termiczne i dostarczany do strefy segmentacji, gdzie został on, jak i reszta zbiornika reaktora (o grubości ścianki do 216 mm) zostały następnie pocięte na 102 segmenty o różnych masach (najbardziej masywny segment miał 8,2 tony). Segmenty te zostały następnie zapakowane do pojemników.


Podziel się z innymi


Komentarze