Serwis informacyjny

Alaska może złagodzić warunki do budowy mikroreaktorów

Data dodania: środa, 23 marca 2022, autor: nuclear.pl

Legislatura Alaski, składająca się Izby Reprezentantów oraz Senatu na posiedzeniu w dniu 4 lutego 2022 roku na wniosek Gubernatora Alaski rozpoczęła rozpatrywanie projektu ustawy mającej na celu zmniejszenie liczby biurokratycznych procedur w budowie mikroreaktorów.

Wizualizacja transportu mikroreaktorów, fot. INL
Wizualizacja transportu mikroreaktorów, fot. INL

Jako mikroreaktor zdefiniowano w tekście ustawy projekt przyszłościowego reaktora jądrowego zdolnego do produkcji nie większej niż 50 MWe. Zaproponowana ustawa określa, iż przyszli deweloperzy projektów jądrowych opartych o technologię mikroreaktorów w stanie Alaska, nie będą musieli przechodzić różnych zatwierdzeń i uzyskiwać zgody władz lokalnych na lokalizacje.

Projekt ten zwalnia z wymogu lokalizacji mikroreaktorów tylko na terenach uprzednio wskazanych w aktach prawnych oraz z wymogu przeprowadzania przez departamenty i agencje stanowe badań dotyczących niezbędnych zmian w prawie i regulacjach.

Poparcie dla wdrożenia projektu ustawy wyrazili dotychczas przedstawiciele Bazy Sił Powietrznych USA w Eielson, która została niedawno wybrana jako miejsce testowe dla programu pilotażowego mikroreaktora Departamentu Sił Powietrznych a także ogólnostanowe stowarzyszenie branżowe przedsiębiorstw energetycznych Alaska Power Association.

Obecnie na Alasce nie ma bloków jądrowych i oczekuje się, że minie od pięciu do siedmiu lat, zanim mikroreaktory znajdą się w tym stanie, jednakże Alaska od dawna uważana jest przez zwolenników małej energetyki jądrowej za jeden z priorytetowych regionów dla mikro i małych elektrowni jądrowych.


Podziel się z innymi


Komentarze