Serwis informacyjny

Bułgaria planuje współpracę jądrową z Grecją

Data dodania: środa, 23 marca 2022, autor: nuclear.pl

Bułgarski premier Kiril Petkow, w wywiadzie dla greckiego serwisu informacyjnego Kathimerini powiedział, że w ciągu 12 miesięcy ma nadzieję przedstawić Grecji "konkretne propozycje" możliwości podpisania długoterminowego kontraktu na dostawy energii z nowego bloku jądrowego w Bułgarii.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP
Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP

Jak informowaliśmy 2 marca Bułgaria i Grecja rozpoczęły rozmowy dotyczące wspólnej inwestycji w energetykę jądrową. Jak potwierdził wtedy wicepremier i minister finansów Asen Wasilew, chodzi o budowę na terytorium Bułgarii nowej elektrowni, która zasilałaby przede wszystkim odbiorców greckich na podstawie 20-letniej umowy.

Według greckiego portalu Energypress, władze greckie potwierdziły rozpoczęcie rozmów w tej sprawie. Nowa inwestycja postrzegana jest jako sposób na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Grecji.

- Potrzebna jest tańsza energia elektryczna. My mamy energię jądrową, wy nie. Łącząc te rzeczy, moglibyśmy współpracować jako dobrzy sąsiedzi, budując długoterminowe relacje poprzez budowanie energii jądrowej w celu wytwarzania energii dla wspólnych korzyści w sektorze, który jest znaczącą alternatywą dla niedoborów energii w naszym regionie - powiedział Petkow, w wywiadzie dla Kathimerini.

- Rozważamy kandydatów na dostawców i przygotowujemy szybkie studium wykonalności projektu. Zaraz potem przedstawimy Grecji konkretne propozycje. Chcę wierzyć, że za 12 miesięcy będziemy mieli jasny obraz tego, co dokładnie i jak to zrobimy - powiedział Petkow, sugerując szybki postęp prac w tej sprawie.

Bułgaria obecnie posiada jedną elektrownię jądrową zlokalizowaną w Kozłoduju w północno-zachodniej części kraju. Wybudowano w niej łącznie sześć bloków, z których obecnie w eksploatacji pozostają dwa najnowsze z reaktorami WWER-1000. Plany budowy drugiej elektrowni Belene, także na północy, były wielokrotnie zawieszane i reaktywowane; ostatnie wypowiedzi obecnego premiera kraju sugerują, że inwestycja nie będzie (przynajmniej na razie) realizowana.

Grecja nie posiada energetyki jądrowej, a premier Kyriakos Mitsotakis powiedział w październiku 2021 roku, że kraj ten ze względu na ryzyko trzęsień ziemi w regionie nie planuje ich budowy u siebie.


Podziel się z innymi


Komentarze