Serwis informacyjny

Słowenia ustala datę odejścia od węgla

Data dodania: wtorek, 18 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

W zeszłym tygodniu rząd Słowenii ogłosił datę odejścia od energetyki węglowej: ma być to rok 2033. Choć w kraju tym pracuje tylko jedna dwublokowa systemowa elektrownia węglowa – jest to Elektrownia Šoštanj, opalana węglem brunatnym, złożona ze starego bloku podkrytycznego o mocy 345 MW oraz nowego nadkrytycznego 600 MW – zaspokaja ona mniej więcej jedną trzecią krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Pozostała część pokrywana jest w podobnych udziałach przez energetykę wodną i jądrową; udział pozostałych źródeł jest marginalny.

Wizualizacja nowego bloku obok istniejącej instalacji EJ Krško, fot. GEN Energija
Wizualizacja nowego bloku obok istniejącej instalacji EJ Krško, fot. GEN Energija

Atom, pod postacią Elektrowni Jądrowej Krško, odpowiada za około 1/3 wytwarzania na terytorium Słowenii i około 20% zużycia – jest tak dlatego, że choć elektrownia znajduje się na terytorium Słowenii, jest ona wspólnym przedsięwzięciem słoweńsko-chorwackim, zrealizowanym jeszcze w czasach Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Jedyny blok tej elektrowni, dysponujący obecnie mocą 727 MW brutto (688 MW netto), został zrealizowany z wykorzystaniem reaktora wodnego ciśnieniowego Westinghouse i przekazany do eksploatacji w 1983 roku.

Oczywiście plany odejścia od węgla każą postawić pytanie o przyszłość energetyki słoweńskiej. Aktualnie operator EJ Krško przewiduje jej eksploatację do roku 2043 (czyli 60-letnią) o ile nie zostaną napotkane przeszkody techniczne, tak więc obiekt ten nie potrzebuje jeszcze pilnej wymiany. Tym niemniej słoweński koncern energetyczny GEN, będący współwłaścicielem Krško ze strony słoweńskiej, zgłasza plany budowy dalszych mocy jądrowych, pozwalających na niemal całkowite zdekarbonizowanie krajowej energetyki.

Latem zeszłego roku słoweńskie Ministerstwo Infrastruktury wydało spółce GEN Energija wstępne pozwolenie na przygotowania do budowy nowego bloku w tej samej lokalizacji, określanego jako JEK2 – dokument ten umożliwia rozpoczęcie badań lokalizacyjnych. GEN Energija deklaruje, że nowy blok ma wykorzystywać technologię PWR i mieć moc ok. 1100 MW.

Dostawcy póki co nie wskazano (także przedstawione wizualizacje nie pozwalają na identyfikację żadnej konkretnej technologii), choć historia współpracy operatora Krško z firmą Westinghouse, proponowane parametry bloku oraz podpisane w grudniu 2020 roku pomiędzy rządami USA i Słowenii porozumienie strategiczne o rozwoju cywilnej energetyki jądrowej sugerują, że może być rozważany reaktor AP1000.

Według informacji przekazanych w maju ubiegłego roku przez słoweńskiego ministra infrastruktury Jerneja Vrtovca, decyzja o budowie nowego bloku ma zapaść nie później, niż w 2027 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze