Serwis informacyjny

EDF Energy podał daty wyłączenia bloków w EJ Heysham B i Torness

Data dodania: wtorek, 18 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował World Nuclear News brytyjski operator elektrowni jądrowych, firma EDF Energy ogłosiła, iż ​​Elektrownie Jądrowe Heysham B i Torness zostaną trwale zamknięte w 2028 roku, dwa lata wcześniej niż planowano.

Obie elektrownie jądrowe, wyposażone w zaawansowane reaktory chłodzone gazem AGR, stanowiące kolejną generację technologii Magnox, zostały uruchomione w 1988 roku. Moc zainstalowana każdego z tych bloków wynosi 680 MWe.

Początkowo zakładano, że żywotność tych bloków będzie wynosić od 25 do 30 lat. W 2016 roku okres ich pracy został wydłużony do 2016 roku. Jednak obecnie EDF Energy twierdzi, że w okresie od 2016 roku pojawiło się więcej informacji co do procesu „starzenia się” grafitu w reaktorach AGR, a co za tym idzie, bardziej konkretne pomysły dotyczące optymalnej ich eksploatacji.

Przypominamy, iż w styczniu, po prawie 46 latach eksploatacji, został wyłączony blok AGR w Elektrowni Jądrowej Hunterston. Reaktor trwałe odstawiono przed terminem z powodu zidentyfikowanych pęknięć w graficie w rdzeniu reaktora.

Oczekuje się, że wszystkie pozostałe 7 reaktorów AGR zakończy pracę w bieżącej dekadzie. W szczególności w przypadku Elektrowni Jądrowej Heysham A i EJ Hartlepool A data zamknięcia to 31 marca 2024 roku.

Niemniej jednak, po zakończeniu eksploatacji reaktorów AGR, Wielka Brytania zamierza dalej rozwijać energetykę jądrową. Obecnie w trakcie budowy są dwa bloki EPR w Elektrowni Jądrowej Hinkley Point C oraz planowana jest budowa bliźniaczej EJ Sizewell C.


Podziel się z innymi


Komentarze