Serwis informacyjny

Wielka Brytania wybiera HTGR do demonstracji zaawansowanych reaktorów

Data dodania: środa, 8 grudnia 2021, autor: nuclear.pl

Jak potwierdził minister energii Greg Hands, Wielka Brytania zbuduje wysokotemperaturowy reaktor chłodzony gazem jako centralny element programu badań, rozwoju i demonstracji zaawansowanych reaktorów modułowych (ang. Advanced Modular Reactor Research, Development & Demonstration Programme).

- Z przyjemnością ogłaszam, że skupimy się na HTGR jako wyborze technologii dla dalszego rozwoju programu zaawansowanych reaktorów – powiedział podczas konferencji Nuclear 2021 zorganizowanej w Londynie przez Stowarzyszenie Przemysłu Jądrowego NIA.

Jego oświadczenie potwierdziło wybór technologii, która pojawiła się jako preferencja rządu Wielkiej Brytanii po rundzie konsultacji na początku tego roku.

Możliwy był wybór kilku innych koncepcji reaktorów. Nowa kategoria reaktorów „zaawansowanych” obejmuje reaktor prędki chłodzony ołowiem, reaktor ze stopioną solą, reaktor chłodzony wodą w stanie nadkrytycznym, reaktor prędki chłodzony sodem i reaktor gazowy o bardzo wysokiej temperaturze, a także reaktory gazowe o wysokiej temperaturze.

Jednak HTGR w naturalny sposób pasuje do Wielkiej Brytanii, która stworzyła swój sektor energetyki jądrowej z dwoma generacjami krajowych reaktorów chłodzonych gazem: 26 reaktorami Magnox wdrożonymi w latach 60. i 70. XX wieku oraz 14 zaawansowanymi reaktorami chłodzonymi gazem (AGR). wdrożonymi w latach 70. i 80. XX wieku.


Podziel się z innymi


Komentarze