Serwis informacyjny

PKN Orlen i Synthos Green Energy utworzą spółkę do komercjalizacji reaktorów SMR

Data dodania: środa, 8 grudnia 2021, autor: nuclear.pl

PKN Orlen podpisał wczoraj ze spółką Synthos Green Energy umowę inwestycyjną zakładającą powstanie spółki joint venture ORLEN Synthos Green Energy powołanej powołana w celu komercjalizacji technologii mikro i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Zgodnie ze strategią osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku PKN Orlen inwestuje w nisko- i zeroemisyjne, stabilne i innowacyjne moce wytwórcze energii elektrycznej. Technologia wykorzystująca małe reaktory ma zapewnić również stabilność cen.

- PKN ORLEN jest w bardzo dogodnej pozycji dla komercjalizacji reaktorów modułowych w Polsce: posiada szeroki dostęp do potencjalnych lokalizacji, bogatą historię realizacji dużych projektów inwestycyjnych oraz szerokie doświadczenie w uruchamianiu nowoczesnych technologii w energetyce - czytamy w opublikowanym komunikacie.

- Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza na nas transformację energetyki. Podpisanie przez PKN Orlen umowy inwestycyjnej w zakresie rozwoju technologii małych reaktorów jądrowych wpisuje się w plany modernizacji branży. To szansa na szybką, efektywną i bezpieczną dekarbonizację. W przyszłości najbardziej stabilnym źródłem energii będzie atom – mówił wicepremier Jacek Sasin.

Jak przekonuje Ministerstwo Aktywów Państwowych budowa reaktora BWRX-300 ma być znacznie krótsza niż budowa tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej. Dodatkowo koszty budowy mają o ok. 30 proc. niższe za każdy MW w porównaniu z konwencjonalnymi projektami jądrowymi.

Blok wyposażony w reaktor SMR o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. Pojedynczy reaktor modułowy o mocy około 300 MWe może zapobiec emisji do od 0,3 do 2,0 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa.

- Tego typu przedsięwzięcia umocnią w kolejnych latach pozycję Grupy ORLEN jako lidera transformacji energetycznej nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowej - czytamy w komunikacie.

Małe reaktory jądrowe to również szansa dla krajowej gospodarki. GE Hitachi szacuje, że około 50 proc. wydatków związanych z ich budową może zostać w Polsce. Dotyczy to także kluczowych elementów całej elektrowni, jak turbina i generator, części zbiornika reaktora, systemy hydrauliczne. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy w atrakcyjnych sektorach gospodarki.

Potencjał do stania się częścią łańcucha dostaw przy budowie reaktorów ma około 300 polskich firm.


Podziel się z innymi


Komentarze