Serwis informacyjny

Ponowne uruchomienie 3. bloku Elektrowni Jądrowej Ikata w Japonii

Data dodania: wtorek, 7 grudnia 2021, autor: nuclear.pl

Firma Shikoku Electric Power Company poinformowała o ponownym uruchomieniu 3. bloku Elektrowni Jądrowej Ikata w prefekturze Ehime w Japonii.

Blok, jeden z nielicznych, które zostały ponownie uruchomione po wypadku w Elektrowni Jądrowej Fukushima Daiichi w marcu 2011 roku, był wyłączony od grudnia 2019 roku z powodu okresowej kontroli i późniejszego nakazu sądowego.

W oświadczeniu firma poinformowała, że 2 grudnia o godzinie 19:00 rozpoczęła proces ponownego uruchamiania reaktora wodnego ciśnieniowego PWR o mocy 890 MWe. Oczekuje się, że 3 blok zacznie dostarczać energię 6 grudnia i wznowi działalność komercyjną 4 stycznia 2022 roku.

Shikoku Electric Power Company otrzymała zgodę japońskiego Urzędu Regulacji Energetyki Jądrowej NRA na wznowienie działalności w kwietniu 2016 roku, jednakże w grudniu 2017 roku, Sąd Najwyższy w Hiroszimie nakazał zawieszenie działania bloku na skutek pozwu trzech mieszkańców pobliskiej prefektury Yamaguchi. Mieszkańcy twierdzili, że przepisy NRA są niewystarczające i podnieśli obawy dotyczące bezpieczeństwa w przypadku wybuchu wulkanu Mount Aso, oddalonego o około 130 km.

Po kilku odwołaniach stron ostatecznie Sąd Najwyższy w Hiroszimie w marcu tego roku uchylił nakaz, zezwalając przedsiębiorstwu na ponowne uruchomienie bloku po zakończeniu trwającej kontroli okresowej.


Podziel się z innymi


Komentarze