Serwis informacyjny

Rumunia wybuduje nowy kompleks Athena.

Data dodania: poniedziałek, 29 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Konsorcjum włoskiego Ansaldo Nucleare i rumuńskiego Reinvent Energy otrzymało kontrakt o wartości około 20,0 mln EUR na zaprojektowanie, dostawę, wybudowanie i uruchomienie obiektu badawczego w celu opracowania reaktorów chłodzonych ołowiem.

Nowy kompleks Zaawansowanego Eksperymentu Termohydraulicznego dla Zastosowań Jądrowych (ATHENA - ang. Advanced Thermo-Hydraulics Experiment for Nuclear Application) zostanie zbudowany w centrum badawczym RATEN-ICN w pobliżu Pitesti w południowej Rumunii.

ATHENA będzie obiektem typu basenowego o mocy 2,21 MW, zawierającym 880 ton płynnego ołowiu w głównym zbiorniku o średnicy 3 metrów i wysokości 10 metrów. Znajdą się w nim wielkoskalowe komponenty do testowania i demonstrowania technologii szybkiego reaktora ołowiowego LFR.

Projekt, który potrwa około dwóch lat, obejmuje budowę symulatora opartego na rdzeniu elektrycznym, pompy głównej i wymiennika ciepła. Instalacja będzie również wyposażona w pętlę chłodzenia wodą, aby zapewnić reprezentatywne warunki po stronie wtórnej wymiennika ciepła.

Główne cele naukowe ATHENA dotyczą potrzeb badawczo-rozwojowych, takich jak kontrola chemiczna i oddziaływanie ołowiu z wodą, a także badania stanów ustalonych i nieustalonych zjawisk termohydraulicznych zachodzących podczas normalnej eksploatacji i warunków awaryjnych LFR.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze