Serwis informacyjny

Poparcie dla energii jądrowej w USA rośnie

Data dodania: piątek, 26 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Jak wynika z najnowszego badania na temat stosunku do energii przeprowadzonego przez ekologiczną organizację non-profit ecoAmerica, poparcie dla energetyki jądrowej w USA rośnie.

Badanie American Climate Perspectives Survey odnotowało zauważalne zmiany w zrozumieniu i wsparciu dla kilku źródeł energii, z silnym poparciem dla czystej energii w połączeniu z potrzebą edukacji na temat związków energii z klimatem.

Jest to czwarte coroczne badanie prowadzone przez ecoAmerica na ten temat i wskazuje, jak nastroje zmieniły się od 2018 roku do dnia dzisiejszego. Ankieta została przeprowadzona online między 27 sierpnia a 10 września na próbie 1110 dorosłych Amerykanów.

Poparcie w USA dla energii jądrowej w latach od 2018 do 2021 wzrosło o 10 punktów procentowych, przy czym 59% respondentów twierdzi obecnie, że popiera ją zdecydowanie lub w pewnym stopniu.

Najwyższy poziom poparcia stwierdzono wśród mężczyzn (72% twierdzących, że zdecydowanie lub w pewnym stopniu popierają energię jądrową), przy czym najsilniejsze poparcie 69% zanotowano wśród dorosłych w wieku powyżej 60 lat, 60% dorosłych w wieku 30-44 lat; 57% w wieku 18-29 lat; i 54% dorosłych w wieku 45-60 lat. Stwierdzono, że mniej niż połowa ankietowanych kobiet popiera energię jądrową.

W ciągu ostatnich czterech lat poprawiła się wiedza na temat energii jądrowej – obecnie 45% respondentów uważa, że energia jądrowa przyczynia się do zmian klimatu, w porównaniu z 52%, którzy wierzyli w to w 2018 roku – ale przekonanie, że energia wiatrowa i słoneczna przyczynia się do zmian klimatu wzrosło z 12% do 20%.

Według badania, za dwa główne problemy dotyczące energii jądrowej zostały uznane utylizacja odpadów oraz wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo. Wyniki badania wskazują jednak na znaczne spadki tych obawa od 2018 roku.

Liczba respondentów, którzy uważają, że Stany Zjednoczone powinny wydawać więcej na badania i rozwój w dziedzinie energii jądrowej, stale rośnie od 2018 roku i wynosi obecnie 57%.

Sama organizacja EcoAmerica z siedzibą w Waszyngtonie, nie zajmuje formalnego stanowiska w sprawie energii jądrowej.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze