Serwis informacyjny

Energoatom podpisuje umowę z Westinghouse na budowę dwóch bloków Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 22 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała dziś firma Energoatom, będąca operatorem ukraińskich elektrowni jądrowych dziś w Kijowie podpisano z amerykańskim Westinghouse umowę na budowę dwóch nowych bloków w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.

Uroczystość podpisania umowy przez dyrektora generalnego Energoatomu Petro Kotina oraz prezesa i dyrektora generalnego Westinghouse Patricka Fragmana odbyła się w obecności szefa Ministerstwa Energetyki Ukrainy Hermana Galusenki.

- Naszym celem jest 24 GW mocy jądrowych do 2040 roku. Zrobimy to przez naszych specjalistów i z pomocą naszych międzynarodowych partnerów - powiedział Petro Kotin po uroczystości, informując o planach rozwoju przemysłu jądrowego do 2040 roku.

- Cieszymy się, że nasza współpraca otrzymała nowy impuls. Ukraina produkuje ponad połowę swojej energii elektrycznej za pomocą energii jądrowej. A Westinghouse dostarcza około połowy paliwa do ukraińskich elektrowni jądrowych. Czekamy na moment, w którym pojawią się tu reaktory AP1000. Ukraina stoi przed wieloma wyzwaniami w sektorze energetycznym i powinna stopniowo likwidować rosyjskie reaktory i budować nowe bloki. Możemy pomóc w rozwoju technologii bezemisyjnych i utrzymaniu wysokich standardów bezpieczeństwa jądrowego - powiedział Patrick Fragman, dyrektor generalny Westinghouse.

7 listopada na terenie Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej rozpoczęto prace związane ze wznowieniem budowy trzeciego bloku z wykorzystaniem amerykańskiej technologii AP1000.

Ukraina od wielu lat chciała dokończyć 3 i 4 blok Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. We wrześniu br. w Waszyngtonie podpisano szereg przełomowych umów między USA a Ukrainą, wśród których było porozumienie o współpracy między Energoatom i Westinghouse.

Porozumienie przewiduje budowę łącznie 5 bloków, dwóch w Chmielnickiej Elektrowni Jadrowej i pozostałych w nowych lokalizacjach.


Podziel się z innymi


Komentarze